Kierunek: Katar. Mistrzostwa świata coraz bliżej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kierunek: Katar. Mistrzostwa świata coraz bliżej
Mistrzostwa świata w Katarze zbliżają się wielkimi krokami Foto: PAP/PA

Jaki będzie mundial w Katarze? Jak wygląda ten kraj na siedem miesięcy przed rozpoczęciem najważniejszej piłkarskiej imprezy na świecie? Jakie warunki będzie miała nasza kadra i kibice, którzy przyjadą do Kataru?

1 kwietnia piłkarska reprezentacja Polski poznała rywali grupowych, z którymi zmierzy się podczas mistrzostw świata w Katarze. Podopieczni selekcjonera Czesława Michniewicza w pierwszej fazie turnieju zagrają z Argentyną, Meksykiem i Arabią Saudyjską. Nasi zawodnicy trafili do grupy C. W pierwszym spotkaniu turnieju Biało-Czerwoni zmierzą się 22 listopada z Meksykiem, następnie 26 listopada z Arabią Saudyjską. Rozgrywki grupowe zakończą meczem z Argentyną 30 listopada. Mundial w Katarze rozpocznie się 21 listopada, a zakończy 18 grudnia tego roku. Tytułu bronić będzie reprezentacja Francji.

Sprzedaż biletów

Rozpoczęła się już internetowa sprzedaż biletów na mecze. Kibice poszczególnych reprezentacji – w tym polskiej – mogą wykupić jedynie osiem procent wejściówek na mecze ich drużyn. Jedna osoba będzie mogła kupić do sześciu wejściówek na mecz i sześćdziesięciu na cały turniej. Aby zarejestrować się na stronie, należy podać dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, datę urodzenia, kraj pochodzenia i zamieszkania oraz dane dokumentu tożsamości. Chętnych na zakup jest sporo, nawet w drogim i egzotycznym Katarze.

Haya Card zamiast wizy

Za bilety na mecz otwarcia trzeba zapłacić minimum 1300 złotych. W przedziale 2500-6800 złotych mieszczą się natomiast ceny wejściówek na finał. Aby poruszać się po Katarze w trakcie mistrzostw świata, zagraniczni fani będą potrzebowali bezpłatnej Haya Card, która zastąpi wizę. Karta będzie uprawniać do wielokrotnego przekraczania granic oraz do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej podczas turnieju. By ją wyrobić, należy mieć bilet na dowolny mecz turnieju oraz zapewnione zakwaterowanie na terenie Kataru.

Wybór kontrowersyjny

Jednak wybór Kataru jako organizatora najważniejszej piłkarskiej imprezy na świecie był i jest kontrowersyjny. – Wiemy, w jakich warunkach przyznano Katarczykom ten mundial. Oskarżenia o korupcję, aresztowania przez służby amerykańskie wysokich działaczy FIFA, Gianni Infantifo fotografujący się z Władimirem Putinem – wylicza Dariusz Tuzimek, felietonista Wirtualnej Polski.

Wielki plac budowy

Jak wygląda Katar na siedem miesięcy przed mistrzostwami świata? – Tam jest jeden wielki plac budowy. Wiele budynków to jeszcze konstrukcje. Ośrodek, który miał być gotowy w zeszłym roku, a który na podstawie zdjęć z katalogu zarezerwowali Francuzi, nadal nie jest gotowy. Walka z czasem trwa – opowiada dyrektor piłkarskiej kadry Jakub Kwiatkowski i dodaje, że "dużym pozytywem jest to, że wszyscy będziemy w jednym miejscu, że do jednego stadionu mamy 10 minut, a do drugiego 20.

Drogo, jeszcze drożej

Kibice, poza wspomnianymi wcześniej wysokimi cenami za bilety, słono zapłacą również za pobyt i wyżywienie. Koszt hotelu to mniej więcej 150 dolarów za dobę. – Do tego jedzenie w restauracjach jest dwa razy droższe niż w Polsce, małe piwo 50 złotych, ale można zjeść kebab za około 30 zł, a w marketach ceny są podobne do polskich – zaznacza Piotr Barłóg, który współpracował przy organizacji mistrzostw świata.

W audycji mówimy też o bazie noclegowej, lokalnej komunikacji, ale także o "skandalicznych warunkach pracy" i śmierci 6500 osób zaangażowanych w przygotowanie piłkarskiej infrastruktury.


Posłuchaj

5:27
Mistrzostwa świata w Katarze coraz bliżej. Co czeka kadrę i kibiców (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Adam Malecki
Data emisji: 11.04.2022
Godzina emisji: 16.09

mk

Polecane