Obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej – podsumowanie w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej – podsumowanie w Trójce
Obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Prezydent Andrzej Duda zapalił znicz przy pomniku prezydenta Lecha KaczyńskiegoFoto: PAP/Marcin Obara

Niedziela 10 kwietnia 2022 roku upłynęła pod znakiem obchodów 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej i związanych z nią uroczystości. W podsumowującej to wydarzenie specjalnej audycji Trójki przenieśliśmy się przed Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i powróciliśmy pamięcią do wydarzeń, które wstrząsnęły Polską 12 lat temu.

12. rocznica katastrofy smoleńskiej – obchody rozpoczęła msza święta

10 kwietnia w wielu miejscach w kraju trwały obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie w intencji ofiar. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele polskiego rządu, Sejmu, którzy pragną uczcić ofiary katastrofy.

Po zakończeniu mszy delegacje udały się przed Pałac Prezydencki w Warszawie, gdzie oddano hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. W apelu pamięci wzięli udział: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, członkowie Rady Ministrów, marszałek i wicemarszałkowie Sejmu oraz parlamentarzyści. Podczas uroczystości odegrano hymn państwowy, a apel poległych prowadził szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który podkreślił, że zgromadzeni oddają hołd wszystkim, którzy 12 lat temu zginęli w służbie Rzeczpospolitej Polskiej.

Przemówienie Andrzeja Dudy: katastrofa smoleńska i wojna na Ukrainie

Po apelu przedstawiciele Rady Ministrów i Sejmu oraz parlamentarzyści złożyli wieńce pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przy grobie pary prezydenckiej na Wawelu w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Po uroczystości podkreślał wyjątkowe znaczenie tej rocznicy w tym roku wobec obecnych wydarzeń na Ukrainie.

– Stają przed oczyma te obrazy, które widzimy teraz w mediach – zniszczonego sprzętu. Tak jak wtedy widzieliśmy ten zniszczony samolot, tak dziś widzimy też zniszczoną Ukrainę. Tak jak wtedy widzieliśmy ciała tych, którzy zginęli, tak dziś widzimy ciała pomordowanych, tak przypominają się też archiwalne obrazy zbrodni katyńskiej – mówił prezydent Andrzej Duda.

Przed złożeniem kwiatów na sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich prezydent Andrzej Duda uczestniczył we mszy świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Prezydentowi towarzyszyli prezydencki minister Wojciech Kolarski, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecna była także Marta Kaczyńska z rodziną. Po wizycie na Wawelu prezydent udał się na cmentarze Rakowicki i Salwatorski, gdzie modlił za dusze spoczywających tam ofiar katastrofy.

Najczęściej czytane

Hołd ofiarom złożony na warszawskich Powązkach Wojskowych

Ofiary tragedii uczczono również na warszawskich Powązkach Wojskowych. Przed pomnikiem upamiętniającym 96 osób, które zginęły w Smoleńsku kwiaty złożyli przedstawiciele polskich władz - między innymi premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz członkowie Prezydium Sejmu złożyli w budynku Sejmu wieniec przed tablicą poświęconą pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz zmarłych w katastrofie smoleńskiej posłów i senatorów.

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku zginęła polska delegacja lecąca na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wśród 96 osób, które poniosły śmierć byli: prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści i dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP.

Posłuchaj

1:41:36
Przebieg obchodów 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej w relacjach dziennikarzy Trójki (Wieczór w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 


W audycji:

  • Relacja Agnieszki Drążkiewicz sprzed Pałacu Prezydenckiego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie;
  • Prezydent Andrzej Duda, ambasador Ukrainy Andriej Deszczyca, politycy, samorządowcy i mieszkańcy Warszawy oddawali dziś hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej na Powązkach Wojskowych. Przed pomnikiem  upamiętniającym 96 osób, które zginęły w katastrofie, składano wieńce i zapalano znicze. Relacja Witolda Banacha;
  • Hołd na grobach ofiar, uroczysta msza święta oraz kwiaty złożone przed krzyżem katyńskim – tak 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej obchodzono w Krakowie. Na miejscu był Tomasz Bździkot.
  • Ambasador Polski w Rosji złożył kwiaty na pomnikach i grobach ofiar zbrodni katyńskiej oraz tragedii smoleńskiej. Rozmowa z Maciejem Jastrzębskim, korespondentem Polskiego Radia w Moskwie.
  • Relacja Klaudii Dadury: Andrzej Duda wziął udział we mszy świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w warszawskiej archikatedrze św. Jana. To był jeden z ostatnich punktów obchodów 12. rocznicy tej katastrofy.
  • Ostatnim akcentem obchodów 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej było wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego na Krakowskim Przedmieściu. Relację z tego wydarzenia zdał na antenie radiowej Trójki Mariusz Pieśniewski.

12. ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ | WYDANIE SPECJALNE/Polskie Radio 24

***

Tytuł audycji: Wieczór w Trójce
Prowadził: Tomasz Miara
Data emisji: 10.04.2022
Godzina emisji: 20.07

IAR/kr


Polecane