Zapomniane przez dziesięciolecia. Jubileusz polskiego rzemiosła

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zapomniane przez dziesięciolecia. Jubileusz polskiego rzemiosła
Polskie rzemiosło obchodzi swój jubileusz. 100 lat temu powstała Izba Rzemieślnicza Foto: Shutterstock

W tym roku Izba Rzemieślnicza w Katowicach obchodzi swoje stulecie. To czas podsumowań, ale też snucia planów na przyszłość. W jakiej kondycji jest polskie, w tym śląskie, rzemiosło? Czy nadal znajdują się kandydaci chętni do nauki zawodów rzemieślniczych? 

  • Izba Rzemieślnicza, czyli organizacja, która miała chronić interesy rzemieślników, powstała na mocy dekretu prezydenta w 1922 roku.
  • Obchodzone w tym roku stulecie działalności organizacji stanowi okazję do pewnych podsumowań. 
  • Jak zaznacza prof. Jan Klimek, prezes Izby Rzemieślniczej, polskie rzemiosło jest w dobrej kondycji. 

100 lat tradycji 

 Obchody stulecia są dla nas bardzo ważnym akcentem. Rzemiosło śląskie powstało w 1922 roku na mocy dekretu prezydenta. Jak wszystkie organizacje, przez lata Izba Rzemieślnicza miała swoje wzloty i upadki. Przykładem mogą być lata 50. To był trudny okres. Po nim nastała jednak odbudowa. Kolejny kryzys przyszedł w związku ze spadkiem popularności kształcenia zawodowego i wyjazdami uczniów za granicę – mówił w Trójce prof. Jan Klimek, prezes Izby Rzemieślniczej.  

Kondycja polskiego rzemiosła

Jak dodaje gość "Leniwego przedpołudnia", obecnie, po dwóch latach pandemii i problemach z nią związanych, kondycja rzemiosła nie jest najgorsza.  Przechodziliśmy różne okresy, ale generalnie rzemiosło czuje się dobrze. Gdybym powiedział, że jest w bardzo dobrej kondycji, pewnie bym skłamał. Jesteśmy na dobrym poziomie, by świętować swoje stulecie i optymistycznie patrzeć w przyszłość – zaznaczył w rozmowie. – Nasza izba zawsze nadawała ton całemu rzemiosłu w Polce. Jesteśmy organizacją kreatyną i odpowiedzialną. Co więcej, jedna z naszych uczennic będzie w tym roku reprezentowała na Mistrzostwach Świata Fryzjerów cale polskie rzemiosło fryzjerskie – dodał. 

Pasja i poświęcenie

– Śląsk to wielki okręg przemysłowy. Dziś jesteśmy na etapie douczania ludzi, którzy przyjechali z Ukrainy. Jesteśmy bardzo otwarci, również na nowe technologie – zapewnił gość Anny Popek. 

Jubileusz stulecia został uczczony wielką galą, która odbyła się 8 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Wydarzenie objął patronatem honorowym prezydent Andrzej Duda.

Posłuchaj

7:53
Zapomniane przez dziesięciolecia. Druga młodość polskiego rzemiosła (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Gość: prof. Jan Klimek (prezes Izby Rzemieślniczej)
Data emisji: 10. 04.2022
Godziny emisji: 11.15

zch

Polecane