Balsam dla duszy w trudnych czasach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Balsam dla duszy w trudnych czasach
"Duch śniegów", reż. Marie Amiguet, Vincent ManierFoto: mat. prasowe

W kinach można już zobaczyć pełnometrażowy film dokumentalny "Duch śniegów" w reżyserii Marie Amiguet i Vincenta Muniera z muzyką Nicka Cave'a. O tej francuskiej produkcji, która zdobyła Cezara 2022 dla najlepszego filmu dokumentalnego, Ryszard Jaźwiński rozmawiał z filmoznawczynią Aleksandrą Ziółkowską.

– "Duch śniegów" to film medytacyjny pod wieloma względami. Ruszamy do Tybetu, który kojarzy się z wyciszeniem i medytacją, a w tym wypadku szczególnie, bo podróżujemy w wysokie góry Ałtaju, gdzie ludzi raczej nie spotkamy. Spotkamy za to najróżniejsze, najwspanialsze gatunki dzikich zwierząt, które możemy podglądać przez obiektyw światowej sławy fotografa Vincenta Muniera – opowiada filmoznawczyni Aleksandra Ziółkowska. – Munier już po raz trzeci wyruszył w podróż, która miała ten sam cel: spróbować spotkać się z panterą śnieżną, która jest prawdopodobnie jednym z najmniej towarzyskich kotów i potrafi się doskonale kamuflować. I cały film opowiada o tym, jak on poróżuje w tych górach czekając, aż ona zdecyduje się wyjść mu na spotkanie – tłumaczy.

– Ale to nie jest jedyny cel tej podróży: tak naprawdę, kiedy on oczekuje na to spotkanie, poznajemy całą masę mieszkańców jej królestwa, czyli m.in. jaki, manule i wiele innych zwierząt. A także niesamowite krajobrazy – dodaje.

Bohaterem filmu jest znany fotograf, ale to nie jedyna sławna postać, która się przy tym filmie pojawia: autorami muzyki są Nick Cave i Warren Ellis, którzy razem występują w zespole Nick Cave and The Bad Seeds. – Panowie już kilkukrotnie nagrywali muzykę do filmów. Tym razem Ellis pokazał "Ducha śniegów" Cave'owi, który stwierdził, że absolutnie musi ze swoim kolegą nagrać do tego filmu muzykę – zdradza gość Ryszarda Jaźwińskiego.
Podobno w jednym z wywiadów Warren Ellis przyznał, że po obejrzeniu tego filmu obaj muzycy oniemieli i pozostali w niemym zachwycie jak majestatyczna i jednocześnie piękna jest dzika natura.

– "Duch śniegów" bardzo podoba się widzom. I to potwierdza, że ten film jest teraz bardzo potrzebny: niesie ukojenie trudnych czasach, pozwala się wyciszyć, działa trochę jak balsam dla duszy – podsumowuje Aleksandra Ziółkowska.

"‍Duch śniegów" zwiastun PL/YouTube M2 Films 

Ponadto w audycji

  • premiera zagraniczna: "Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a" w reżyserii Davida Yatesa;
  • rozmowa z Aleksandrą Terpińską autorką filmu "Inni ludzie";
  • charytatywny Maraton Filmowy CinemaAid Ukraine – rozmowa z Beatą Bierońską-Lach, dyrektorką Festiwalu Filmowego UKRAINA!;
  • "Revoulution Of Our Times" – specjalny pokaz w kilkudziesięciu krajach na całym świecie dokumentu o protestach w Hongkongu, rozmowa z Jakubem Królikowskim dyrektorem Festiwalu Filmów Azjatyckich Pięć Smaków – zapowiedź seansu warszawskiego;
  • piosenki z filmów, muzyka filmowa.

Posłuchaj

49:39
W poszukiwaniu śnieżnej pantery (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 9.04.2022
Godzina emisji: 16.07

pr

Polecane