Projekt zmian w konstytucji. Fogiel: ubolewam nad postawą opozycji, która mówi "nie, bo nie"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– W tej nadzwyczajnej sytuacji powinniśmy być zdolni do rozmów i do poszukiwania wspólnych rozwiązań – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, odnosząc się do proponowanych przez rząd zmian w konstytucji. – Ubolewam nad postawą opozycji, która mówi "nie, bo nie" – dodał. Gośćmi audycji byli także: Magdalena Biejat (Lewica), Jan Grabiec (Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska) i Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta).

Rząd proponuje zmiany konstytucji. Regulacje dotyczyłyby możliwości konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów oraz zwiększenia wydatków na armię bez konieczności zwracania uwagi na konstytucyjną barierę długu publicznego. Do rządowego projektu odnieśli się goście "Śniadania w Trójce".

Opozycja mówi "nie"

Przedstawiciele partii opozycyjnych zadeklarowali, że odrzucą postulaty rządu.  Mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że klub Lewicy nie poprze zmian w konstytucji. Uważamy, że nie są one potrzebne  powiedziała Magdalena Biejat. Jak podkreśliła, "regulacje ws. zajmowania majątków i obliczania długu publicznego można wprowadzić ustawą".

W tym samym tonie wypowiedział się poseł KO Jan Grabiec.  Jesteśmy za tym, żeby zwiększać wydatki na obronność, ale w ogóle nie trzeba dotykać konstytucji. Wszystkie zmiany można wprowadzić drogą ustawową  podkreślił. 

Argumenty rządu

W odpowiedzi wicerzecznik PiS Radosław Fogiel zaznaczył, że w ramach obecnych przepisów możliwe jest mrożenie majątków rosyjskich oligarchów, nie jest jednak możliwa ich konfiskata.  Ubolewam nad postawą opozycji "nie, bo nie", bo w tej nadzwyczajnej sytuacji powinniśmy być zdolni do rozmów i do poszukiwania wspólnych rozwiązań  skomentował. 

Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta RP zaznaczył, że sprawa zmian w ustawie zasadniczej musi być bardzo wnikliwie i dogłębnie omówiona przez konstytucjonalistów.

Na antenie radiowej Trójki goście rozmawiali także o zmianach w Sądzie Najwyższym, blokadzie polskiego KPO, embargu na surowce z Rosji i zbrodniach popełnionych na Ukrainie. 

Posłuchaj

49:32
Magdalena Biejat (Lewica), Jan Grabiec (Koalicja Obywatelska - Platforma Obywatelska), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość) o zmianach w konstytucji (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce

Prowadzi: Beata Michniewicz

Goście: Magdalena Biejat (Lewica), Jan Grabiec (Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 09.04.2022

Godzina emisji: 9.08

kp

Polecane