Andrzej Sadowski: celem nadrzędnym jest przywrócenie wartości złotego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Stopy procentowe powinny być powyżej oficjalnego poziomu inflacji – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

W środę Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe o jeden punkt procentowy. Prezes NBP Adam Glapiński stwierdził, że większa od prognoz podwyżka stóp nie oznacza, że kolejnych nie będzie. Dodał, że członkowie Rady Polityki Pieniężnej analizują na bieżąco sytuację gospodarczą i na tej podstawie podejmują decyzje.

Wycena ryzyka

– Wycena ryzyka przez Komisję Nadzoru Finansowego jest znacznie wyższa niż szacunki szefa Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej – zaznaczył Andrzej Sadowski.

Gość Trójki odniósł się do słów prezesa NBP, który powiedział, że podstawowa stopa procentowa nadal nie jest wysoka i że w czasach niskich stóp procentowych banki komercyjne informowały osoby biorące kredyt, że stopy mogą wzrosnąć. – Utrata wartości pieniądza dotyka wszystkich obywateli, nie tylko tych, którzy wzięli kredyt – podkreślił rozmówca Bartłomieja Graczaka.

Pochodzenie inflacji

Podczas czwartkowej konferencji Adam Glapiński stwierdził, iż "rosyjska agresja na Ukrainę przyczyniła się do wzrostu cen surowców energetycznych" i "gdyby nie wojna, dynamika cen wyniosłaby prawdopodobnie ok. 6-7 proc.". – Trudno sobie wyobrazić, że wskazywanie wyłącznie na zagraniczne pochodzenie inflacji jest wystarczającym usprawiedliwieniem, aby utrzymywać ujemne stopy procentowe – mówił Andrzej Sadowski. – Utrzymywanie ujemnych stóp procentowych powoduje, że ciągle będziemy mieli wysoki i powiększający się poziom dwucyfrowej inflacji – dodał.

Cel nadrzędny

– Celem nadrzędnym, który będzie miał pozytywny wpływ na wszystkich obywateli, jest przywrócenie wartości złotego – przekonywał prezydent Centrum im. Adama Smitha. – Nie jesteśmy zdani na kryzys, jest wystarczająco dużo narzędzi, które mogą zminimalizować jego skutki albo do niego nie doprowadzić – stwierdził. 

Uwolnić gospodarkę

– Mamy wystarczająco silną gospodarkę, tylko trzeba ją uwolnić, aby pracowała na pełnych obrotach, a nie na ćwierć gwizdka ze względu na biurokratyczne ograniczenia – podsumował gość Trójki.


Posłuchaj

9:48
Andrzej Sadowski o poziomie inflacji, stopach procentowych i decyzjach NBP (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Andrzej Sadowski (prezydent Centrum im. Adama Smitha)
Data emisji: 7.04.2022
Godzina emisji: 18.10

Polecane