Internet szóstej generacji. Trwają prace polskich naukowców

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Internet szóstej generacji. Trwają prace polskich naukowców
Polscy naukowcy pracują nad nowym internetem szóstej generacji. Co to oznacza dla użytkowników? Foto: Shutterstock

Polscy naukowcy pracują nad internetem szóstej generacji. W czasie gdy w świecie dalej toczą się spory o 5G, następne kraje, w tym Polska, dołączają do wyścigu o kolejną generację. Czy jest się czego obawiać? Czy nowy internet jest nam w ogóle potrzebny? 

  • Polscy naukowcy pracują nad nowym internetem szóstej generacji.
  • "6G to idea internetu, który używa światła rozproszonego jako medium. Mówimy tu o "internecie z żarówki" – wskazuje doktor Teodor Buchner, ekspert ds. badawczo-rozwojowych.
  • Jak podkreśla doktor Buchner: szacuje się, że do 2030 roku potrzeby w zakresie telekomunikacji i ilość przesyłanych danych wzrosną stokrotnie.

Polscy naukowcy naprzeciw nowym technologiom 

Polscy naukowcy już pracują nad nowoczesnymi rozwiązaniami, które pozwoliłyby na wdrożenie internetu nowej generacji. Cały czas jednak nie milkną echa szkodliwości sieci 5G. – W kwestii szkodliwości sieci 5G za uszami mają obie strony: i zwolennicy, i przeciwnicy. Jedni podchodzą do technologii ze zbytnią nieufnością. Z kolei drudzy prezentują hurraoptymizm. Należy zrobić bilans i podsumować zarówno zagrożenia, jak i wszystkie skutki pozytywne – powiedział doktor Teodor Buchner, ekspert ds. badawczo-rozwojowych, wykładowca na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej.

– Miejmy jednak na uwadze, że bez rozwijania tej technologii udusimy się z braku miejsca na dane – podkreślił w Trójce.

"Internet z żarówki"

Nad nową technologią pracuje polska spółka wspólnie z naukowcami z Politechniki Warszawskiej oraz niemieckim instytutem. W rozmowie dla Polskiego Radia 24 doktor Buchner przyznał: – 6G to idea internetu, który używa światła rozproszonego jako medium. Mówimy tu o "internecie z żarówki". Takie światło ma większą pojemność informacyjną. Możemy przesłać w nim dużo więcej informacji – zaznaczył.  To ciekawy i ambitny program – dodał.

Postęp prac 

 Strona niemiecka rozwija niskopoziomową część poświęconą nowym materiałom i elementom elektronicznym. Polska z kolei ma kompetencje w obszarze telekomunikacji, zarówno tej teoretycznej, jak i stosowanej. Do tego dochodzi zakres cyberbezpieczeństwa. Mamy więc ciekawą mieszankę kompetencyjną. Transfer technologii zdecydowanie będzie się rozwijał we wszystkie strony  podkreślił w rozmowie. 

Czytaj także:

Rozwój sieci

Jak podkreślił ekspert, świat potrzebuje sieci 6G.  Technologia bardzo mocno się zmieniła. Wychowała sobie klientów, użytkowników, którzy mają coraz większe potrzeby. Ktoś musi je wypełnić technologią. Stąd potrzeba stałego rozwoju. Szacuje się, że do 2030 roku potrzeby w zakresie telekomunikacji i ilość przesyłanych danych wzrosną stokrotnie. Potrzebne są więc coraz lepsze sposoby na to, by te dane dostarczać do urządzeń, zwłaszcza mobilnych  podsumował. 

Posłuchaj

4:14
Internet szóstej generacji. Trwają prace polskich naukowców (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 7.04.2022
Godzina emisji: 13.21

zch

Polecane