"Wspierajcie nas... wszystkim, tylko nie ciszą"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wspierajcie nas... wszystkim, tylko nie ciszą"
Przemówienie prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego podczas gali rozdania Nagród Grammy 4 kwietnia 2022 roku. Foto: MARIO ANZUONI/Reuters/Forum

"Wspierajcie nas tak, jak możecie. Wszystkim, tylko nie ciszą" – powiedział Wołodymyr Zełenski podczas rozdania Nagród Grammy 4 kwietnia 2022 roku. Przesłanie wygłoszone przez prezydenta Ukrainy, odtworzone podczas gali muzycznej w Las Vegas, motywuje nas do działania. W jaki sposób można to zrobić? O tym w audycji "Trójka pod księżycem". 

"Wojna. Co może być bardziej sprzeczne z muzyką? Cisza zrujnowanych miast i zabici ludzie (…). Wypełniajcie ciszę swoją muzyką" – te zaskakujące słowa prezydenta pogrążonej w wojnie Ukrainy przyjmujemy jako apel nie tylko do świata muzyki, ale także do ludzi pozostałych dziedzin kultury. Nawet jeśli wprost nie odwołujemy się do kryzysu humanitarnego za naszą wschodnią granicą, każdym gestem, słowem, wysyłamy sygnał: "Jesteśmy z wami!". Zdajemy sobie tym samym sprawę, że również my, wraz z artystami, zostaliśmy pozbawieni poczucia bezpieczeństwa.

O muzyce w TPK. Krzysztof Komeda

O muzyce rozmawialiśmy w pierwszej części wydania "Trójki pod księżycem". W sobotę, 9 kwietnia, w Centrum Świętego Jana w Gdańsku odbędzie się spektakl muzyczny pod tytułem "Nim wstanie dzień". W ubiegłym roku minęła 90. rocznica urodzin Krzysztofa Komedy. Wzajemna izolacja uniemożliwiła wspólne świętowanie. Teraz stało się ono możliwe. W przeddzień spektaklu/koncertu będziemy wspominali artystę, twórcę muzyki do takich filmów, jak m.in. "Nóż w wodzie", "Niewinni czarodzieje", "Do widzenia, do jutra", "Prawo i pięść", "Rosemary’s Baby" i kilkudziesięciu mniej znanych. Przypomnimy też jego rolę w powstawaniu nowoczesnego jazzu w Polsce.

Naszymi gośćmi byli: muzyk, psychoterapeuta, Krzysztof Witkowski, inicjator przedsięwzięcia muzycznego "Nim wstanie dzień" oraz Wojciech Fułek, popularyzator trójmiejskiej sceny muzycznej, na której Komeda zaznaczył swoją obecność.

Teatr Polski w Podziemiu

W części drugiej wydania połączyliśmy się z Wrocławiem, gdzie od kilku lat działa jedyny w swoim rodzaju Teatr Polski w Podziemiu. Naszym gościem będzie kurator spektakli tworzonych w teatrze, Piotr Rudzki. Zapytaliśmy, jak artyści, związani z tym teatrem, funkcjonowali w warunkach zamknięcia i w jaki sposób odpowiadają na toczącą się wojnę?

Teatr Polski w Podziemiu został doceniony za swoje działania, za konsekwentne ich podejmowanie, mimo że nie ma swojej siedziby ani stałego zespołu. 

Świat sztuki na pomoc Ukrainie  

Z podziwem też odbieramy kolejne sygnały z różnych teatrów, potwierdzające gotowość środowiska do niesienia pomocy Ukrainie. Opera Narodowa da koncert charytatywny z udziałem słynnych śpiewaków oraz Baletu, Teatr Ateneum w Warszawie będzie czytał dramaty ukraińskie, a Teatr Roma będzie retransmitował w sieci koncert, występując za symboliczne "cegiełki" dla Ukrainy.

Posłuchaj

1:53:38
Wołodymyr Zełenski na rozdaniu Nagród Grammy, Krzysztof Komeda i Teatr Polski w Podziemiu w TPK (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

Wszelkimi więc sposobami staramy się nie dopuścić do głosu ciszy, która w efekcie działań wojennych próbuje zagarnąć coraz większe przestrzenie tuż za naszą granicą.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 8.04.2022
Godzina emisji: 0.06

mb/zch/kr

Polecane