Wczoraj, dziś i jutro według artystów współczesnych. Wystawa konkursowa Triennale Rysunku Wrocław 2022

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wczoraj, dziś i jutro według artystów współczesnych. Wystawa konkursowa Triennale Rysunku Wrocław 2022
Siedziba Muzeum Współczesnego we Wrocławiu znajduje się w bunkrze przeciwlotniczym, zbudowanym na planie kołaFoto: PAP/Maciej Kulczyński

"Nie oglądaj się za siebie" – to hasło wystawy konkursowej Triennale Rysunku Wrocław 2022. Zostało ono wybrane ze względu na jego aktualność oraz wielowątkowość. Daje twórcom możliwość eksplorowania rozmaitych kontekstów i znaczeń, kultury, popkultury, religii, polityki. Ważne jest tu też miejsca ekspozycji – bunkier przeciwlotniczy, który dziś jest siedzibą Muzeum Współczesnego we Wrocławiu.

Wystawa konkursowa Triennale Rysunku Wrocław 2022

W poniedziałek 7 kwietnia o godz. 18.00 rozpocznie się wystawa konkursowa Triennale Rysunku Wrocław 2022 pod hasłem "Nie oglądaj się za siebie". Jak możemy przeczytać na stronie internetowej wydarzenia: hasło to wybrano "ze względu na jego aktualność oraz pojemność i wielowątkowość. Daje twórcom możliwość eksplorowania rozmaitych kontekstów i znaczeń, odniesień do wątków historii dawnej i najnowszej, rzeczywistości pandemicznej, nowych i starych porządków, kultury, popkultury, religii, polityki oraz do podjęcia treści osobistych". 

– Formuła konkursu jest bardzo otwarta. Artyści wyrażają swoją ogólną refleksję na temat tego, w jakim momencie i w jakiej przestrzeni żyją. Część tych refleksji polega na oddzieleniu problemów, które nas w tej chwili bardzo zajmują i otwieraniu się na problemy, które dopiero nastąpią – opisuje jeden z kuratorów Triennale Przemysław Pintal w audycji "Trójka przed południem".

Najczęściej czytane

Jak odnieść się do przeszłości? Jak patrzeć na przyszłość?

Siedziba Muzeum Współczesnego we Wrocławiu znajduje się w bunkrze przeciwlotniczym, zbudowanym na planie koła. Wystawa umieszczona w sali kształtem przywodzącym na myśl tarczę zegara jest podzielona na trzy strefy, odpowiadające przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.  

– To były ogólne założenia, które realizowaliśmy na podstawie prac, które do nas przyszły. Stwarza to ciekawą sytuację dla odbiorcy, który ma szansę nie być prowadzony za rękę, natomiast zmusza go do interpretacji. To ciekawa wycieczka, która może prowokować do odpowiedzi na pytanie, jak odnieść się do przeszłości i patrzeć na przyszłość – tłumaczy gość Trójki.

Posłuchaj

5:20
Wystawa konkursowa Triennale Rysunku Wrocław 2022 pod hasłem "Nie oglądaj się za siebie". Jeden z kuratorów wydarzenia Przemysław Pintaj gościem Trójki (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wystawa "Nie oglądaj się za siebie" do 23 maja

Do artystów, których prace pojawią się na wystawie konkursowej Triennale Rysunku Wrocław 2022, należą m.in. Blažej Baláž, Grzegorz Bibro, Dorota Kuźniarska, Agnieszka Łakoma, Jędrzej Sierpiński, Paweł Baśnik, Justyna Baśnik, Miłosława Skomra, Jakub Słomkowski, Jarosław Słomski, Anna Szmuda, Michalina W. Klasik oraz Katarzyna Wójcicka.

Wystawa będzie trwała sześć tygodni, do 23 maja 2022 roku.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Przemysław Pintal (jeden z kuratorów Triennale Rysunku Wrocław 2022)
Data emisji: 07.04.2022
Godziny emisji: 10.37

kr

Polecane