Skurkiewicz: państwa UE transferują miliardy euro na Kreml poprzez rozliczenia za gaz i ropę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Sankcje, które zostały nałożone na Rosję, nie są w pełni skuteczne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Jak dodał, jest wiele państw, które są w ponad 90 proc. zależne od dostaw gazu i ropy z Rosji.

Gość Salonu politycznego Trójki stwierdził, że "w związku z sytuacją na Wschodzie, sankcje powinny być absolutnie daleko idące". 

– Nie może być tak, że państwa UE z jednej strony użalają się nad Ukrainą i dramatem osób cywilnych, kobiet, mężczyzn i dzieci, a odwracając się w drugą stronę, transferują miliardy euro na Kreml poprzez rozliczenia za gaz i ropę – podkreślił wiceszef MON.

Środki na obronność

Polityk mówił także o finansach Polski przeznaczanych na obronność. – Zależy nam, by środki na obronność były coraz większe – zaznaczył. Dodał, że następuje znaczne przyspieszenie działań.

– Pierwotnie zakładaliśmy, że będzie to 2,5 proc. PKB dopiero w roku 2024, więc dzisiaj intensyfikujemy te działania i wydatkowanie na obronność – powiedział. – Mówimy o 3 proc. PKB na obronność i to będzie zapisane w przyszłorocznym budżecie, tu nie ma żadnych wątpliwości i sytuacji, że tych środków nie będzie – wyjaśnił.

Abramsy i bayraktary

Wiceszef MON podał także, że jeszcze w tym roku do polskiej armii trafi nowe uzbrojenie. – Pierwsze czołgi Abrams będą w Polsce już w tym roku, choć nie te finalne, które będą na wyposażeniu polskiej armii. W pierwszej kolejności otrzymamy abramsy w ramach porozumienia z Pentagonem, to 28 sztuk, na nich będą odbywały się szkolenia – zaznaczył.

Skurkiewicz mówił także o chwalonych tureckich dronach Bayraktar. – Pierwsze zestawy będą w tym roku, zgodnie z umową z maja ub.r., niestety tak wyśmiewaną przez polityków opozycji – zapowiedział.


Posłuchaj

13:34
Wojciech Skurkiewicz: kwestie obrony powszechnej to coś, co łączy w sobie obszar militarny i cywilny; prowadzimy bardzo intensywne prace, konieczne jest dalsze intensyfikowanie, szczególnie w części cywilnej (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Wojciech Skurkiewicz (wiceszef MON)
Data emisji: 07.04.2022
Godzina emisji: 08.45

pg/kr

Polecane