Rekordowe kolejki po paszport i dowód osobisty. Są dwa powody

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rekordowe kolejki po paszport i dowód osobisty. Są dwa powody
Skąd się wziął wzrost zainteresowania wyrabianiem paszportów?Foto: Shutterstock.com/Alii Sher

Długie kolejki po paszporty i dowody osobiste to już niemal codzienność. Petenci w niektórych miejscach czekają na złożenie wniosku nawet kilkanaście godzin, a i tak czasami są zmuszeni odejść z kwitkiem. Przykładem jest sytuacja na Podkarpaciu, gdzie liczba wnioskujących o paszport wzrosła kilkukrotnie. Na rozpatrzenie już teraz czeka 20 tys. wniosków i powodem tego nie jest tylko wojna na Ukrainie.

  • W lutym i w marcu zaobserwowano wzrost petentów zainteresowanych wyrobieniem paszportu i dowodu osobistego. Główne powody zwiększonego zainteresowania to zniesienie części obostrzeń covidowych i wojna na Ukrainie.
  • Większość z wniosków o wyrobienie dowodu osobistego dotyczy dowodu osobistego dla dzieci, który w niektórych sytuacjach może zastąpić paszport.

Polacy ruszyli po paszporty. "Ten rok będzie rekordowy"

Luty i marzec tego roku to czas, w którym Polacy tłumnie ruszyli do urzędów w celu wyrobienia paszportów i dowodów osobistych. – Wiąże się to z tym, że ludzie spodziewali się zniesienia różnego rodzaju obostrzeń covidowych i możliwości wyjazdu na wakacje. Drugi istotny powód to wojna na Ukrainie. Część ludzi uznała, że będzie czuła się bezpieczniej, jeżeli oprócz dowodu osobistego będzie miała przy sobie paszport – tłumaczy Irena Kozimala, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. 

Ogromne kolejki po paszport to dla urzędników wielka odmiana po dwuletnim okresie spadku zainteresowania tymi dokumentami, spowodowanym pandemią. – W okresie ostatnich dwóch lat nie wydawaliśmy wiele paszportów, a 2019 roku w całym województwie wydaliśmy ich ponad 100 tys. Wygląda na to, że ten rok będzie rekordowy i na pewno przekroczymy tę liczbę – przewiduje Irena Kozimala.

Ze względu na duże zainteresowanie paszportami Podkarpacki Urząd Wojewódzki wprowadził konieczność rezerwacji terminów. Na najbliższe dwa miesiące planowane jest rozpatrzenie wniosków 22 tys. osób, w tym petentów z m.in. Warszawy czy Gdańska, którzy starają się o dokument na Podkarpaciu z braku wolnych terminów w swoich miastach.


Posłuchaj

4:37
Tysiące Polaków stoją w kolejce po paszporty i dowody osobiste dla dzieci (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Rzeszów. Dwa razy więcej chętnych do wyrobienia dowodu osobistego

Podobnie zwiększony ruch można zauważyć w dziale wydawania dowodów osobistych. – Ten ruch był szczególnie widoczny w lutym i w marcu. W lutym mieliśmy 1773 wnioski o wydanie dowodu osobistego, a w marcu już 3566 – informuje dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Rzeszowa Adam Litwa. 

Większość z tych wniosków dotyczy wyrobienia dowodu osobistego dla dzieci. – Dowód ewentualnie może zastąpić paszport – przy wyjazdach do krajów Unii Europejskiej jest on uznawany za dowód tożsamości. Jest to związane ze stanem niepewności, który od kilku tygodni panuje w naszym kraju. Rodzice uważają, że dzieci powinny mieć dokument tożsamości. Druga przyczyna to zbliżający się okres wakacyjny, w związku z tym rodzice chcą załatwić te sprawy wcześniej – wyjaśnia przedstawiciel urzędu.

Coraz więcej osób chce wyrobić paszport/bielsko tv

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Olga Hałabut
Data emisji: 07.04.2022
Godzina emisji: 6.46

kr

Polecane