Zbrodnie wojenne Rosjan – czy świat odpowie na nie jednym głosem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zbrodnie wojenne Rosjan –  czy świat odpowie na nie jednym głosem?
Bucza, 5 kwietnia 2022 roku. Groby cywilów zabitych przez rosyjskie wojskaFoto: PAP/Vladyslav Musienko

Europa i świat są zszokowane obrazami zabitych przez rosyjskie wojska cywilów, docierającymi z Buczy i innych miast w obwodzie kijowskim. Czy te wydarzenia mają szansę doprowadzić do trwałego zjednoczenia państw Unii Europejskiej i USA? Czy zbrodnie wojenne wojsk Putina przyśpieszą proces uniezależnienia Europy od rosyjskiego gazu? Odpowiedzi na te pytania Michał Strzałkowski szukał z prof. Agnieszką Legucką z PISM i prof. Kamilem Zajączkowskim z Centrum Europejskiego UW.

  • Ukraińska prokuratura twierdzi, że w Buczy pod Kijowem znaleziono już ponad 400 ciał cywilów, ale ta liczba stale rośnie.
  • Ekspert PISM prof. Agnieszka Legucka, zwracając uwagę na sytuację w oblężonym Mariupolu, rosyjskie zbrodnie dokonane w Buczy określiła jako "wierzchołek góry lodowej";
  • Jak stwierdził prof. Kamil Zajączkowski z Centrum Europejskiego UW, masakra w Buczy jest momentem przełomowym dla przebiegu wojny i polityki europejskiej.
  • Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział kolejne sankcje wobec Moskwy, jednak ostrzega przed "zbyt pochopnym" wstrzymaniem importu gazu z Rosji. 
  • Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapewniła, że Rosja odpowie za zbrodnie wojenne i przypomniała, że w ramach propozycji piątego pakietu sankcji Unia zakaże importu rosyjskiego węgla.

Zbrodnie wojenne Rosjan w obwodzie kijowskim. Prokuratura wszczęła śledztwo

Kolejne zwłoki ukraińskich cywilów odkrywane są w Buczy pod Kijowem. Rosyjskie wojska okupowały ten teren przez miesiąc. Po ich wyjściu na jaw wychodzą kolejne zbrodnie wojenne, a dziennikarze przekazują dramatyczne historie ludzi zabijanych z zimną krwią przez Rosjan.

Według informacji miejscowych władz, dziennikarzy oraz świadków rosyjscy żołnierze dokonywali na ukraińskich cywilach zbiorowych egzekucji. Gwałcili i torturowali też kobiety, a nawet 10-letnie dzieci. Zwłoki zostawiali na ulicach.

Ukraińska prokuratura twierdzi, że znaleziono już ponad 400 ciał cywilów, ale ta liczba stale rośnie. Zbrodnie wojenne odkryto też w pobliskiej Borodiance. Większość budynków jest tam zniszczona. Rosyjscy żołnierze mieli nie tylko zabijać cywilów, ale plądrować sklepy i kraść dobytek z mieszkań.

Zbrodnie w podkijowskich miastach Bucza, Irpień i Hostomel wychodzą na jaw od kilku dni, czyli od czasu, gdy wycofali się stamtąd Rosjanie. Ukraińska prokuratura wszczęła już śledztwo w tej sprawie, ale władze Ukrainy chcą powołania międzynarodowej komisji, która zbadałaby wszystkie przypadki ludobójstwa, jakich mieli dopuścić się Rosjanie.

Masakra w Buczy "wierzchołkiem góry lodowej"

Ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych prof. Agnieszka Legucka rosyjskie zbrodnie dokonane w Buczy określiła jako "wierzchołek góry lodowej". – Zdajemy sobie sprawę z sytuacji w Mariupolu, który jest oblegany od tygodni, a który jest większym miastem portowym – z tego, jak Rosjanie blokują dostęp do pomocy humanitarnej dla mieszkańców tego miasta. Za cel obrali sobie ludność cywilną jako odwet za to, że Ukraińcy nie przyjmują rosyjskiej armii tak, jak mieli to w planach rosyjscy stratedzy, politycy i generałowie. Reakcja Zachodu, która jest w pewien sposób uzasadniona politycznie i symbolicznie, jest odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczeństw. 

Posłuchaj

50:16
Rosyjskie zbrodnie wojenne na ukraińskich cywilach – wpływ na dalszy przebieg wojny i politykę międzynarodową (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Moment przełomowy w wojnie na Ukrainie

Czy odkrycie zbrodni wojennych, których dopuścili się rosyjscy żołnierze na ukraińskich cywilach, można uznać za moment przełomowy dla przebiegu inwazji? – Już sama wojna jest przełomowym momentem w polityce Europy i niektórych państw. Wydarzenia ostatnich kilku dni jeszcze bardziej przyczyniają się do tego, że jest to moment przełomowy w wymiarze politycznym oraz wymiarze etycznym – mówił w "Klubie Trójki" prof. Kamil Zajączkowski z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. – Czasami mówimy, że etyka w polityce międzynarodowej nie odgrywa tak dużej roli, ale te dramatyczne zdjęcia z Buczy zostaną i żadna propaganda ze strony Putina nie spowoduje tego, że o nich zapomnimy – dodał.

Scholz: polityka energetyczna Niemiec wobec Rosji "pasmem błędów"

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział kolejne sankcje wobec Moskwy. W programie "Anne Will" szef SPD Lars Klingbeil przyznał, że polityka energetyczna jego partii była "pasmem błędów", ostrzegł jednak przed "zbyt pochopnym" wstrzymaniem importu gazu z Rosji.

– To są bardzo mocne stwierdzenia – ocenił prof. Kamil Zajączkowski. – Już od początku wojny Niemcy bardzo powoli, ale zmieniają swoje nastawienie. Nie łudźmy się, że będzie to zmiana o 180 stopni, ale Niemcy nie mogą pozostać obojętni. To będzie rzutowało na całą klasę Unii Europejskiej, a zwłaszcza tych państw Europy Zachodniej, które współpracowały z Federacją Rosyjską – powiedział ekspert.

Najczęściej czytane

Kolejny pakiet sankcji dla Rosji

Podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapewniła, że Rosja odpowie za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie. Przypomniała, że w ramach propozycji piątego pakietu sankcji Unia zakaże importu węgla z Rosji. Restrykcje obejmą też blokadę transakcji z czterema rosyjskimi bankami i zamknięcie unijnych portów dla rosyjskich statków. Są także sankcje wobec przewoźników drogowych z Rosji i Białorusi. – To nie jest ostatni pakiet sankcyjny. To też przyspieszy całkowite uniezależnienie się Unii Europejskiej od Federacji Rosyjskiej w zakresie bezpieczeństwa energetycznego – skomentował prof. Zajączkowski.

Gość Trójki podkreślił wymiar etyczny i moralny masakry w Buczy i innych ukraińskich miastach, przy czym nawiązał do słów prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena z początku kadencji. Amerykański przywódca wyraził wówczas potrzebę utworzenia koalicji państw demokratycznych o podobnych poglądach.

– Bardzo często słyszy się, że jedność transatlantycka potrwa tylko chwilę. Stawiam tezę, że ta jedność będzie trwać. Nie zapominajmy o tym, że jest bardzo dużo różnic pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską, nie mówiąc już o różnicach wewnątrz Unii Europejskiej. Jednak jest coś, co łączy Stany Zjednoczone i UE, a jest to właśnie wymiar etyczny, wspólna tradycja i podejście do człowieczeństwa – przekonywał.


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Strzałkowski
Goście: prof. Agnieszka Legucka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), prof. Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 05.04.2022
Godzina emisji: 21.08

IAR/kr


.

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego. 

ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ/Polskie Radio 24


Polecane