Czworonożni uchodźcy też szukają nowego domu [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czworonożni uchodźcy też szukają nowego domu [POSŁUCHAJ]
Zwierzęta z Ukrainy emigrują na piechotę, w transporterach, pudełkach, a czasem – kiedy już iść nie mogą – granicę z Polską przekraczają na ramionach właścicieliFoto: PAP/UKRINFORM

Koty, psy, świnki morskie, chomiki… Liczbę zwierząt, którym udało się w ciągu ostatniego miesiąca uciec z Ukrainy, trudno jest oszacować, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami nie dysponuje takimi danymi. Musi to jednak być liczba ogromna. Bo zwierzaki emigrują na piechotę, w transporterach, pudełkach, a czasem – kiedy już iść nie mogą – granicę z Polską przekraczają na ramionach właścicieli.

To jest historia 14-letniego kota o imieniu Pointless, czyli Bezsensowny. Wraz ze swoim właścicielem, Joem, uciekli z bombardowanego Kijowa i przez Lwów dotarli do Warszawy. Niestety, dalej kot nie mógł pojechać, więc Joe znalazł mu nowy, kochający dom. To najlepsze, co mógł dla niego zrobić.

– Ponieważ dosyć często się przemieszczam, i to właśnie z kotami, w pierwszym momencie pomyślałam, że nie mogę wziąć piątego kota, bo się nie zmieszczą wszystkie do samochodu. Ale trwało to może trzy minuty. Pomyślałam, że jakoś sobie poradzę – mówi Izabela Żukowska, u której Pointless znalazł bezpieczną przystań. – To jest kot, który ma 14 lat, i pomyślałam, że nie pozwolę, aby taki kot trafił do schroniska. Następnego dnia miałam go w domu.

– Urodziłem się w Cambridge, ale w 2008 roku przeprowadziłem się do Kijowa i spędziłem tam ostatnich 14 lat. Pewnego ranka, kiedy wychodziłem do pracy, znalazłem kota. Widział tylko na jedno oko. Zaopiekowałem się nim, ale nigdy nie myślałem, aby przygarnąć go na dłużej, dlatego nigdy właściwie nie nadałem mu imienia – opowiada Joe. – Zacząłem do niego tak mówić: cześć, Pointless, jak się masz Pointless? I stąd się wziął – tłumaczy.

– A potem został ze mną na 14 lat. Po 14 latach domowe zwierzę jest już kimś więcej: staje się częścią rodziny – dodaje.

Kiedy Rosja najechała Ukrainę, żona i dwie córki Joego były na wakacjach na Cyprze. Miały wrócić 25 lutego, ale wtedy już nie było żadnych lotów powrotnych do Kijowa. Więc zostały w hostelu na Cyprze, a on z Pointlessem – w bombardowanym Kijowie.


Posłuchaj

12:19
Pointless znaczy Bezsensowny (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł reportażu: Pointless, znaczy Bezsensowny
Autorka reportażu: Julia Rozbiecka
Data emisji: 5.04.2022
Godzina emisji: 18.40

pr


***

.

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ – zobacz serwis specjalny ««

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego. 

ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ/Polskie Radio 24

Polecane