Wrocławscy archeolodzy zrekonstruowali twarze ludzi sprzed ponad 400 lat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wrocławscy archeolodzy zrekonstruowali twarze ludzi sprzed ponad 400 lat
Rekonstrukcja cyfrowa mężczyzny i kobiety z XVI wieku, z rejonu ŁużycFoto: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu/mat. prasowe

Zespół antropologów i archeologów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu we współpracy z plastykami z Akademii Sztuk Pięknych, wykonał rekonstrukcję wyglądu mieszkańców Górnych Łużyc sprzed ponad czterystu lat. Prace miały miejsce w oparciu analizę czaszek znalezionych na terenie wczesnośredniowiecznego grodu.

– Poddaliśmy dokładniej analizie antropologicznej biologię zmarłych osób. Opierając się o wyniki badań naukowych, odtworzyliśmy ich wygląd za życia. Przemiany biologicznie nie następują tak szybko, jakbyśmy to sobie wyobrażali na podstawie przemian kulturowych. Ówcześni ludzie nie różnili bardzo od współczesnych. Posiadali jednak pewne cechy indywidualne, które trochę wyróżniały się na tle dzisiejszych. Przykładowo, jeden z mężczyzn w wieku około 35 lat miał wybitnie krzywy nos i związana z tym indywidualną urodę – mówił w Trójce doktor Paweł Konczewski, archeolog z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Historia zapisana w kościach

– Analizie poddane zostały nie całe szkielety, a wyłącznie czaszki. Trudno mówić więc na tym przykładzie o warunkach, w jakich żyli ci ludzie, lub o tym, czym się zajmowali. Mając jednak szerszą wiedzę o tym, jak wyglądało życie mieszkańców Górnych Łużyc kilkaset lat temu, podejrzewamy, że były to osoby, które ciężko pracowały. To widać w ich kościach  opowiadał gość "Trójki do trzeciej".

 Z reguły była to ciężka praca fizyczna. Do tego dochodziły również kłopoty z higieną. Zauważyliśmy, że w wielu przypadkach zęby były pouszkadzane. Do tego jeden ze starszych mężczyzn, którego czaszkę rekonstruowaliśmy, prawdopodobnie stracił życie w tragicznej sytuacji. Na jego czaszce było widać wybity narzędziem otwór, co mogło być bezpośrednią przyczyną śmieci. Poddając czaszkę badaniom laboratoryjnym, wykonaliśmy tomografię. Nie było widać na niej śladów gojenia, a więc uraz powstał w okolicy śmierci tej osoby  wyjaśnił doktor Paweł Konczewski.

Posłuchaj

7:25
Wrocławscy archeolodzy zrekonstruowali twarze ludzi sprzed ponad 400 lat
+
Dodaj do playlisty
+

 

Rekonstrukcja ludzkich twarzy 

Rekonstrukcję wykonał zespół profesor Barbary Kwiatkowskiej. To jeden z efektów badań czaszek ludzkich  dwóch męskich i jednej żeńskiej  odnalezionych na wczesnośredniowiecznym grodzisku w miejscowości Goeda w zachodniej Saksonii. 

Wyniki prac prezentowane są w Muzeum Miejskim w Budziszynie na wystawie poświęconej okresowi wczesnego średniowiecza na Górnych Łużycach – krainie geograficzno-historycznej położonej współcześnie po obu stronach granicy polsko-niemieckiej. Kultura Łużyczan zaliczana jest w poczet kultur słowiańskich.

Rekonstrukcja wyglądu przyżyciowego twarzy człowieka na podstawie czaszki / Rekrutacja UPrWr

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: dr Paweł Konczewski (archeolog z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu)
Data emisji: 5.04.2022
Godzina emisji: 14.40

mat. pras./PAP/zch

Polecane