Władczyni wód i symbol Polski. Wystawa "Wisła królowa polskich rzek"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Władczyni wód i symbol Polski. Wystawa "Wisła królowa polskich rzek"
Warszawski odcinek Wisły po zmroku Foto: Shutterstock

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę ksiąg, map, planów i atlasów od XVI wieku po drugą połowę wieku XIX. Ekspozycja ukazuje bieg Wisły, widoki rzeki, krajobrazy nadwiślańskie oraz plany miast położonych nad Wisłą.

Widoki Krakowa, Warszawy, Torunia czy Gdańska, ukazujące Wisłę, odnoszą się do różnych wydarzeń z historii Polski: od czasów króla Zygmunta Augusta, przez okres potopu szwedzkiego z lat 1655-1660, aż po wojny o sukcesję polską w pierwszej połowie XVIII wieku. 

Królowa polskich rzek i towarzyszka polskiej historii

– Prezentujemy 73 obiekty ze zbiorów starych druków, rękopisów i kartografii pochodzących z Muzeum Narodowego w Krakowie. To stare, dawne księgi, plany oraz mapy i atlasy. Zaliczają się one do dzieł ekonomicznych, prawniczych i geograficznych. Na kartach tychże ksiąg spotykamy się z Wisłą jako świadkiem historii ziem polskich – powiedziała w Trójce Iwona Długopolska, z Działu Starych Druków, Rękopisów i Kartografii Muzeum Narodowego. 

– Wystawę rozpoczynamy od źródeł, które wypływają ze stoków Baraniej Góry. Jednocześnie prezentujemy niewielki drzeworyt, pokazujący to miejsce. Pokazujemy też zbiory poezji Jana Kochanowskiego czy Mikołaja Reja, które opisują Wisłę – dodała. 

Bieg rzeki i lat

Na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie zobaczyć można również spektakularne, wieloarkuszowe plany Warszawy z 1822 i 1838 roku, przedstawiające odwzorowania Wisły powstałe w XIX wieku. W wyniku rozbiorów Polski rzeka znalazła się na terenie trzech różnych organizmów państwowych. 

– Wszyscy wiemy, jakie były losy Wisły. W pewnym momencie zatraciła ona swój charakter łączący obszary ziem polskich jako droga transportowa. Zdecydowanie była szlakiem, którym spławiano towary, głównie zboże, które dla szlachty i miast na brzegach rzeki stały się źródłem bogactwa – zaznaczyła gość "Trójki przed południem". 

Czytaj także:

"Wisła królowa polskich rzek" 

Wystawa "Wisła królowa polskich rzek" to 39 ksiąg oraz 34 mapy, plany i atlasy, powstałe od połowy XVI wieku po drugą połowę wieku XIX. W dziełach odnajdujemy fragmenty tekstu, rozdziały, ustępy i wiersze dotyczące Wisły. Towarzyszą im odwzorowania biegu rzeki wykonane w technice drzeworytu, miedziorytu, litografii i rysunku.

Posłuchaj

6:16
Władczyni wód i symbol Polski. Wystawa"Wisła królowa polskich rzek" (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wisła – rzeczna autostrada Polski epoki nowożytnej/ Muzeum Historii Polski 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Iwona Długopolska (Dział Starych Druków, Rękopisów i Kartografii Muzeum Narodowego w Krakowie)
Data emisji: 05.04.2022
Godzina emisji: 10.37

mat. pras. / zch

Polecane