Praca zdalna – jaka jest jej przyszłość? Wady i zalety powrotu do biura
2022-04-05, 08:04 | aktualizacja 2022-04-05, 12:04
Praca zdalna zyskała popularność w Polsce przede wszystkim z powodu pandemii koronawirusa. Jaką przyszłość ma przed sobą tzw. home office? Jakie wady i zalety takiego rozwiązania zauważają pracujący zdalnie po dwóch latach od rozpoczęcia pandemii?
Za nami dwa lata pracy zdalnej
Choć odwołano najważniejsze obostrzenia covidowe, oficjalnego zakończenia pandemii jeszcze nie ma. Część pracowników ostatnie dwa lata spędziła przed komputerem w domu i zdążyła przyzwyczaić się do pobudki kilka minut przed rozpoczęciem dyżuru i pracy w piżamie. Wielu z nich jednak powraca do biur – jeżeli nie na stałe, to przynajmniej na kilka dni w tygodniu.
Już w marcu powrót do pracy stacjonarnej nakazano urzędom. Część firm powróciła do pracy stacjonarnej jeszcze wcześniej, już pod koniec piątej, czyli zimowej fali koronawirusa. Znoszenie obostrzeń nie było tu decydującym czynnikiem. Część pracowników tęskniła za zwykłym kontaktem z kolegami i koleżankami z pracy.
- Praca zdalna pod kontrolą. Zdecydowana większość "urywa" nieco czasu na sprawy prywatne;
- "Praca zdalna jest potrzebna". Minister rodziny i polityki społecznej zapowiada nowe przepisy;
- W czasie nasilonej pandemii co piąty Polak pracował z domu. Jest nowy raport PIE.
Praca hybrydowa najpopularniejszym rozwiązaniem
Anna Leszczyńska, rzecznik Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan, tłumaczy, że nadal najpopularniejszym stosowanym rozwiązaniem jest praca hybrydowa. – Z jednej strony nie więcej niż 20 proc. pracowników chce wrócić do pracy w biurze przez pełne pięć dni w tygodniu. Z drugiej strony pojawia się bardzo dużo głosów na temat pracy w stu procentach zdalnej.
Według dr Agnieszki Hennel-Brzozowskiej z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, jeżeli pracodawca po dwóch latach zdecyduje się wyłącznie na pracę zdalną, powinien skonsultować to z pracownikami, zwłaszcza jeżeli w zespole są introwertycy.
– Pracodawca powinien wysłać do swoich pracowników anonimową, krótką, dobrze przemyślaną ankietę i zebrać od nich informacje. Jeżeli przekona się, że wszyscy są szczęśliwi z powrotu do biura, to nic nie musi robić. Jeżeli uzyska informację, że coś im nie odpowiada, powinien próbować to zmienić – radzi.
Posłuchaj
Badanie: pracownicy oczekują w ofercie zatrudnienia informacji o możliwości pracy zdalnej
Trzy czwarte pracowników nie chce pracować wyłącznie stacjonarnie, a ponad 90 proc. uważa, że w ofertach zatrudnienia powinna być zamieszczana wyraźna informacja o tym, czy stanowisko umożliwia wykonywanie obowiązków zdalnie – wynika z badania jednej z popularnych serwisów z ofertami pracy.
Według badania co czwarty ankietowany z grupy ogólnej (26 proc.) deklaruje, że chciałby wykonywać obowiązki wyłącznie w biurze. W pełni zdalnie chciałoby pracować 14,5 proc. respondentów, natomiast najchętniej wybieraną opcją okazała się praca hybrydowa, na którą stawia 59,5 proc. kandydatów i pracowników.
91 proc. uważa, że w ofertach zatrudnienia powinna być zamieszczana wyraźna informacja o tym, czy stanowisko umożliwia wykonywanie obowiązków zdalnie.
W badaniu przyjrzano się też kontroli pracowników wykonujących swoje obowiązki poza biurem. 35 proc. badanych pracujących zdalnie lub hybrydowo przyznało, że pracodawca weryfikował, czy faktycznie wykonują swoje obowiązki. 28 proc. stwierdziło, że nie ma pewności, czy taka kontrola miała miejsce. Zdaniem autorów badania jest to niepokojący sygnał, bowiem skuteczny i etyczny monitoring pracy podwładnych powinien odbywać się w transparentny i zrozumiały sposób.
Wśród metod weryfikacji pracy zdalnej stosowanych przez pracodawców respondenci wymienili te oparte na bezpośrednim kontakcie jak cykliczne wideokonferencje z zespołem i przełożonymi (50 proc.), a także telefony od pracodawcy lub przełożonego (33 proc.).
Praca zdalna - problemy prawa pracy. Rozmowa z prof. dr hab. Moniką Gładoch/dr Marlena Sakowska-Baryła
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Bartłomiej Bujas
Data emisji: 05.04.2022
Godzina emisji: 8.15
IAR/kr