Wynająć mieszkanie: misja prawie niemożliwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wynająć mieszkanie: misja prawie niemożliwa
Na rynku wynajmu mieszkań ceny ostro poszły w górę Foto: Shutterstock/Michael Dechev

Mieszkań na wynajem w Polsce jest ostatnio znacznie mniej i są znacznie droższe. Jedną z przyczyn jest napływ uchodźców. Jaka jest szansa na ustabilizowanie sytuacji?

  • W ostatnim czasie ceny wynajmu mieszkań w całej Polsce mocno poszybowały w górę
  • Liczba ofert wynajmu w ostatnim czasie na rynku zmalała o 30-40 procent

Wynajem za każdą cenę

– Od strony popytowej wygląda to naprawdę źle: według danych z 16 marca, a więc już trochę przeterminowanych, na rynku liczba ofert wynajmu mieszkań zmalała o 30-40 procent. Ludzie są w stanie zapłacić każdą cenę, oczywiście w granicach rozsądku – opisuje sytuację agent nieruchomości Jakub Marcinkowski. – Można się gdzieś umówić, nawet tego samego dnia, i może się okazać, że nie ma po co jechać – wskazuje.

Kłopoty z eksmisją

– Przepisy ustawy covidowej zakazują przeprowadzania eksmisji podczas epidemii. Dotyczy to nawet umowy najmu okazjonalnego: to specjalna umowa, która miała ułatwić przeprowadzenie eksmisji w razie potrzeby, kiedy najemca nie płaci czynszu. Obecnie nawet takich lokatorów nie można eksmitować – tłumaczy Jakub Al-Shaick, prawnik ds. nieruchomości. – To duży problem, bowiem właściciele mieszkań, którzy zamierzają je wynająć nie mogą się czuć do końca bezpiecznie. Dlatego często żądają od najemców większej kaucji – wyjaśnia.

Przeczytaj także


Szok na rynku najmu

– Jest o z jednej strony szok popytowy dodatni: ze strony uchodźców zostało wygenerowane w krótkim okresie w bardzo dużej liczbie dodatkowe zapotrzebowanie na lokale na wynajem – tłumaczy Wojciech Matysiak z zespołu analiz nieruchomości PKO BP. – Z drugiej strony mamy negatywny szok podażowy: jednocześnie z rynku zostało wycofanych wiele lokali. Być może pewną motywacją było wsparcie finansowe, które oferuje rząd pomocy uchodźcom. Możliwe, że kiedy to wsparcie zostanie wycofane, oferta na rynku wynajmu trochę się zwiększy – przypuszcza.


Posłuchaj

3:41
Coraz większe problemy z wynajmem mieszkań (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 4.04.2022
Godzina emisji: 17.39

pr

Polecane