Etyczny haker pilnie poszukiwany

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Etyczny haker pilnie poszukiwany
W Unii Europejskiej brakuje ok. 200 tys. specjalistów od cyberbezpieczeństwa Foto: Shutterstock/wutzkohphoto

Równocześnie z rosyjską inwazją na Ukrainę rozpoczęła się rosyjska cyberinwazja służąca dezinformacji w sieci. I szybko okazało się, jak realnym i poważnym problemem jest brak odpowiedniej liczby tzw. etycznych hakerów. Kim oni są, jak wygląda ich praca?

  • Obecnie w Unii Europejskiej brakuje ok. 200 tys. etycznych hakerów, którzy w skuteczny sposób mogliby walczyć z cyberatakami, fake newsami i dezinformacją w sieci.
  • Aby pracować w branży cyberbezpieczeństwa, można podjąć naukę na kursie lub rozpocząć studia w tej dziedzinie, ale ważne są także praktyka i kompetencje.

Walka na wielu frontach

– Etyczni hakerzy to dość szeroka grupa, która realizuje zadania w kilku zakresach. Jednym z nich jest walka z dezinformacją, choć tak naprawdę mówimy o walce na wielu frontach, gdyż cyberprzestrzeń i media społecznościowe są tylko jednym z nich – tłumaczy Robert Siudak, ekspert rynku cyberbezpieczeństwa. – Innym zadaniem jest walka bardziej techniczna, w zakresie bezpieczeństwa sieci, systemów komputerowych, baz danych. I tu mówimy już o innym zakresie kompetencji – wskazuje.

Jeśli ktoś chce zostać takim etycznym hakerem, specjalistą ds. cyberbezpieczeństwa, to najprostszą drogą jest pójść na kursy dotyczące właśnie tej dziedziny. – Ale tak naprawdę każdy pracujący w sektorze cyberbezpieczeństwa przyzna, że wszystko zależy od praktyki. Zresztą sam hacking odnosi się do praktycznych kompetencji w temacie cyberprzestrzeni, komputerów, sieci komputerowych, obrotu informacją w sposób zdigitalizowany – wyjaśnia Trójkowy gość. – I oczywiście, część teoretyczna jest potrzebna, trzeba ją gdzieś nabyć, ale druga rzecz to praktyka – dodaje.

Przeczytaj także


Sprawdzać, przeciwdziałać, zabezpieczać

– W kontekście rynku cyberbezpieczeństwa koordynuję cały klaster firm. W praktyce tworzę środowisko pracy dla tych, którzy własnymi rękami i klawiaturami na co dzień walczą z incydentami dotyczącymi bezpieczeństwa komputerowego. W tej chwili zrzeszamy ponad 50 firm, w każdej po kilkunastu-kilkudziesięciu specjalistów cyberbezpieczeństwa, więc to już jest duża armia – opisuje swoją pracę Robert Siudak. – W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że sprawdzają zabezpieczenia sieci, komputerów, systemów. Jeżeli trzeba, analizujemy to, co się stało, np. jakieś incydenty bezpieczeństwa, jeżeli także trzeba – aktywnie odpowiadamy na nie, np. łatając dziury w systemie – tłumaczy.

– Praca jest bardzo wymagająca, nawet w kontekście zajęć codziennych, ale zarazem satysfakcjonująca, gdyż widać owoce własnej pracy – dodaje.


Posłuchaj

6:06
Etyczni hakerzy: specjaliści w sprawach cyberbezpieczeństwa (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Robert Siudak (ekspert rynku cyberbezpieczeństwa)
Data emisji: 4.04.2022
Godzina emisji: 14.22

pr

Polecane