Maile z Mariupola jak listy z powstańczej Warszawy. Performance "Warszawa '44 – Mariupol '22" w Instytucie Pileckiego w Berlinie
2022-04-04, 11:04 | aktualizacja 2022-05-25, 14:05
Instytut Pileckiego w Berlinie zorganizował we wtorek wernisaż wystawy poświęconej poczcie harcerskiej w Powstaniu Warszawskim. W ramach wernisażu ukraińscy artyści ze związku organizacji ukraińskich przygotowali performance "Warszawa '44 – Mariupol '22".
- Wystawa "Ausgetragen. Delivered ("Dostarczone"). Poczta Harcerska w Powstaniu Warszawskim 1944" opowiada o polskich harcerzach, którzy z narażeniem życia umożliwiali komunikację wśród ludności cywilnej Warszawy.
- Towarzyszący wystawie performance, zatytułowany "Warszawa '44 – Mariupol '22", zestawia ze sobą tweety i wiadomości mailowe z oblężonego ukraińskiego miasta Mariupol oraz zachowane listy pisane przez mieszkańców powstańczej Warszawy.
- Wystawa "Ausgetragen. Delivered ("Dostarczone") będzie prezentowana do 10 sierpnia.
"Posłańcy nadziei" – Harcerska Poczta Polowa w Powstaniu Warszawskim
W czasie Powstania Warszawskiego 12-, 15-letni harcerze dostarczali pocztę ludności cywilnej. Nazywano ich posłańcami nadziei, ponieważ dzięki nim mieszkańcy zbuntowanego miasta mogli utrzymywać kontakt z rodzinami i przyjaciółmi. Troski, nadzieje, a także informacje o aktualnej sytuacji były zapisywane w listach, na małych karteczkach lub pocztówkach i dostarczane przez harcerzy na terenie miasta.
Wystawa "Ausgetragen. Delivered ("Dostarczone"). Poczta Harcerska w Powstaniu Warszawskim 1944" opowiada o polskich harcerzach, którzy z narażeniem życia umożliwiali komunikację wśród ludności cywilnej Warszawy. W ciągu 63 dni walk przekazali ok. 200 tys. wiadomości.
– Poczta Harcerska była w Powstaniu Warszawskim elementem budowania wolnego państwa demokratycznego. To cała struktura administracyjna, która działała mimo ekstremalnych warunków. Wystawa to też opowieść o dzieciach i młodzieży w Powstaniu. Zauważyłam, że Niemcom, widzącym pomnik Małego Powstańca, wydaje się, że Polacy gloryfikują dzieci z karabinem. W naszym kodzie kulturowym to opowieść o tragedii pokolenia. Poczta Harcerska zawsze była próbą odciągnięcia dzieci od pierwszych linii walki – mówiła w audycji "Trójka przed południem" dyrektor oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie Hanna Radziejowska.
Posłuchaj
Performance "Warszawa '44 – Mariupol '22"
Mariupol jest obecnie jednym z najodważniejszych miast na świecie. Ponieważ miasto nie chciało się poddać, władze rosyjskie postanowiły je unicestwić. W atakach rosyjskich zginęło ponad 22 tys. cywilów, zniszczeniu uległo 80 proc. budynków. Jednak prawdziwa siła miasta pochodzi z innych źródeł – o czym przypomina wystawa w Instytucie Pileckiego.
- "Mały roznosiciel nadziei". Słuchowisko Polskiego Radia o najmłodszych bohaterach Powstania Warszawskiego
- "Mariupol jest dziś najstraszniejszym miejscem w Europie". Dramatyczne słowa Zełenskiego
- W fotografiach upamiętnił popowstańczą rzeczywistość. Reportaż "Takie były czasy"
Towarzyszący wystawie performance, zatytułowany "Warszawa '44 – Mariupol '22", opowiada historię, która tworzy się właśnie teraz. Z tweetów i postów, którymi ludzie się dzielą, z intymnych wiadomości, poprzez które pokazują swoją kruchość, można się wiele dowiedzieć o wewnętrznej sile Ukraińców. Teksty zostały przetłumaczone na język niemiecki i odczytywane są przez ukraińską aktorkę. W tle widać aktualne materiały filmowe z Mariupola. Uzupełnieniem tweetów i wpisów Ukraińców jest kronika Powstania Warszawskiego, odczytywane są listy i pocztówki od ludności cywilnej, prezentowane są zdjęcia zbuntowanego miasta z sierpnia i września 1944 roku.
– Bardzo chcieliśmy skontaktować się z ukraińską diasporą w Berlinie. Gdy jej członkowie zorientowali się, że robimy wystawę, zaproponowali, żeby pokazać Warszawę i Mariupol. Byliśmy wstrząśnięci, jak podobne są wszystkie tweety i maile z Mariupola do tych prostych wzruszających listów z Powstania Warszawskiego. Mieliśmy wrażenie, że czytamy te same listy, tylko że te z Mariupola są sprzed czterech dni. To było niezwykle mocne doświadczenie – opowiadała Hanna Radziejowska w rozmowie z Katarzyną Cygler.
Wystawa "Ausgetragen. Delivered ("Dostarczone") w Instytucie Pileckiego w Berlinie będzie prezentowana do 10 sierpnia.
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Hanna Radziejowska (dyrektor oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie)
Data emisji: 04.04.2022
Godzina emisji: 11.29
IAR/kr
»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ/Polskie Radio 24