Renifery. Wrocławskie stado lekiem na spadającą liczebność
Na świecie spada liczebność reniferów. Jak się okazuje, reintrodukcja zwierząt możliwa jest przede wszystkim dzięki polskim ogrodom zoologicznym – w tym dzięki temu znajdującemu się we Wrocławiu. Dolnośląskie stado od lat zachowuje bowiem jedną z najwyższych na świecie czystość genową.
Renifery z ogrodu zoologicznego we Wrocławiu
Foto: East News/REPORTER/Karol Makurat
Renifery z wrocławskiego zoo najczystsze rasowo w Polsce
Renifery to zwierzęta stadne, jeleniowate, które żyją w północnych rejonach Europy, Azji i Ameryki Północnej. W Polsce można je spotkać w ogrodach zoologicznych. Renifery żyjące w ogrodzie zoologicznym we Wrocławiu to prawdziwa marka. Od lat stado zachowuje czystość genową i dzięki temu młode zasilają inne stada, a także mogą posłużyć do reintrodukcji reniferów w naturze. Tym bardziej że w ostatnich latach liczebność tych zwierząt spadła aż o 40 proc.
O wrocławskich reniferach o imieniu Blitzen oraz o jego czterech żonach: Czarnej, Jasnej, Zuzi i Józefie, opowiedzieli ich opiekunowie. – To czyste rasowo renifery, a więc pula genetyczna dla dużych stadek reniferów w całej Polsce – mówił Łukasz Karolik. –To znaczy też, że nie można im podrzucić żadnego innego renifera, bo mogłoby dojść do mezaliansu – dodała Joanna Mielnikiewicz.
- Renifery – niewielkie, proste w utrzymaniu i magiczne zwierzęta;
- Co jedzą renifery i po co im poroże?;
- Renifery: czworonogi wyjątkowe.
Renifery – ekologiczne zwierzęta
Renifery są nie tylko wyjątkowo pożyteczne i sympatyczne, ale i ekologiczne. Na dalekiej północy są hodowane i utrzymywane jako zwierzęta gospodarskie. Nie potrzebują urozmaiconej, energetycznej karmy, a do ich przysmaków należą m.in. gałązki wierzby.
– To wdzięczne, mocno "zielone", ekologiczne zwierzęta. To także ekologiczny transport. Wszyscy możemy przesiąść się na sanie ciągnięte przez zaprzęg reniferów, szczególnie zimą – żartowała Joanna Mielnikiewicz.
Nad czystością rasową reniferów z wrocławskiego ogrodu zoologicznego czuwa koordynator, który decyduje o tym, jaki osobnik zasili stado, a jaki je opuści. Młodych możemy spodziewać się już niedługo, ponieważ renifery rodzą się na przełomie maja i czerwca.
Świąteczne ZOOpowieści – dolnośląska wioska reniferów/Dolny Śląsk
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Beata Makowska
Data emisji: 04.04.2022
Godzina emisji: 8.15
kr