Horała o CPK: prace idą zgodnie z harmonogramem, nie ma opóźnień

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– W istniejących uwarunkowaniach prawnych, zwłaszcza uwarunkowaniach europejskich, posuwamy się do przodu zgodnie z harmonogramem, nie mamy opóźnień na ten moment, więc oby tak dalej – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik ds. CPK, odnosząc się do realizacji inwestycji.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią. W ramach tego projektu na ok. 3000 ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie. CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej. 

Na antenie Programu 3 Polskiego Radia Marcin Horała został zapytany o przyśpieszenie budowy CPK w związku z sytuacją na Ukrainie. Jak ocenił, "inwestycja jest realizowana tak szybko, jak tylko się da".  W istniejących uwarunkowaniach prawnych, zwłaszcza uwarunkowaniach europejskich, posuwamy się do przodu zgodnie z harmonogramem, nie mamy opóźnień na ten moment, więc oby tak dalej  wskazał.

"Potencjalni partnerzy"

Wiceminister odniósł się również do kapitałów zagranicznych, które mogłyby zaangażować się w budowę portu. – Toczą się rozmowy z kilkoma potencjalnymi parterami czy inwestorami, natomiast są one objęte tajemnicą handlową, więc nie mogę o nich teraz mówić – zaznaczył. – Jak się dogadamy, będzie podpisanie umowy, to z pewnością opinia publiczna będzie o tym poinformowana – dodał.

Marcin Horała podkreślił, że "CPK jest inwestycją cywilną w swoim charakterze". – Cały program inwestycyjny to nie tylko lotnisko, ale rozbudowa sieci kolejowej i przede wszystkim również sieci drogowej – przypomniał. – Nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ pozwala na znaczne przyśpieszenie przerzutu ewentualnego wojska, ale również amunicji, zaopatrzenia do Polski i później rozprowadzenia po terenie Polski – wskazał. 

Dodał, że "budowa nowej infrastruktury mostów, tunelów, połączeń kolejowych i drogowych powoduje, że znacznie trudniej później ten system transportowy sparaliżować jakimiś atakami".


Posłuchaj

12:53
Marcin Horała o CPK: inwestycja jest realizowana tak szybko jak tylko się da (Salon Polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Marcin Horała (wiceminister infrastruktury, pełnomocnik ds. CPK)
Data emisji: 04.04.2022
Godzina emisji: 8.45

jb/kr

Polecane