Wojnę toczy się tylko na arenach sportowych: historia sportowej przyjaźni [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojnę toczy się tylko na arenach sportowych: historia sportowej przyjaźni [POSŁUCHAJ]
Agnieszka Kobus-ZawojskaFoto: Forum/Forumgwiazd

Agnieszka Kobus-Zawojska to polska wioślarka, zdobywczyni srebrnego i brązowego medalu olimpijskiego w czwórce podwójnej kobiet, mistrzyni świata i Europy w tej dyscyplinie. Gdy za naszą wschodnią granicą wybuchła wojna, pomogła swojej rywalce z Ukrainy, Olenie Buryak – rekordzistce świata na ergometrze wioślarskim i mistrzyni Europy w czwórce podwójnej kobiet. Parę tygodni temu były sobie prawie obce, dziś nazywają się już przyjaciółkami.

– 24 lutego miał być dla mnie bardzo szczęśliwy, ponieważ ogłaszano wyniki plebiscytu na najlepszego sportowca Warszawy. I mój szczęśliwy dzień zamienił się w jeden z najgorszych dni każdego z nas. To była straszna wiadomość, kiedy zdałam sobie sprawę, że blisko nas dzieją się straszne rzeczy – opowiada Agnieszka.

– Dziwny dzień. Jak połowa Ukrainy obudziłam się o piątej rano. Usłyszałam wybuchy. Przy pierwszym nie wiedziałam, co się dzieje, bo dopiero się obudziłam. Potem były dwa następne i mój dom zaczął się trząść. Nie widziałam tych eksplozji, bo były 10 km od mojego domu, ale je poczułam – wspomina tamten dzień Olena. – Wszyscy zaczęli do siebie dzwonić. Chwilę potem była informacja, że wojska rosyjskie najechały Ukrainę – dodaje.

– Tego dnia napisałam do swojej rywalki z wody, Oleny Buryak, czy wszystko okej. To była pierwsza osoba z Ukrainy, która przyszła mi do głowy. Po prostu starałam się znaleźć kogoś, żeby okazać wsparcie – mówi polska wioślarka. – Odpowiedziała, że to naprawdę wojna, że zbudziły ją strzały, ale na razie zostaje. Napisałam do niej, że jakby się coś działo, żeby pamiętała, że w Polsce jest bezpiecznie – opowiada.

– Dostawałam wyrazy wsparcia z całego świata. Agnieszka pisała do mnie prawie co godzinę: pytała mnie, czy wszystko w porządku, czy jestem bezpieczna – wspomina Olena. Parę dni po najeździe armii rosyjskiej ukraińska wioślarka była zmuszona uciekać ze swojej ojczyzny. Schronienie znalazła w Warszawie, gdzie na jej przyjazd czekała już Agnieszka.

Posłuchaj

13:28
Płyniemy razem (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Płyniemy razem"
Autorka reportażu: Hanna Tracz
Data emisji: 4.04.2022
Godzina emisji: 18.41

pr


***

.

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego. 

ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ/Polskie Radio 24


Polecane