"Nakręcone w Łodzi". Które słynne filmy powstały w filmowej stolicy Polski?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nakręcone w Łodzi". Które słynne filmy powstały w filmowej stolicy Polski?
1974 rok. Premiera "Ziemi obiecanej" według Władysława Reymonta w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na zdjęciu: Wojciech Pszoniak, Daniel Olbrychski i Andrzej SewerynFoto: PAP/CAF

"Dzieje grzechu", "Zaklęte rewiry", "Zazdrość i medycyna", "Zezowate szczęście", a także obie adaptacje "Ziemi obiecanej" – to tylko niektóre należące do klasyki polskiej kinematografii produkcje, które powstały w Łodzi. W marcu tego roku ukazała się książka "Nakręcone w Łodzi", którą napisali wspólnie Anna Michalska i Jakub Wiewiórski. Autorzy przedstawiają lokacje, opisują kulisy powstawania filmów, ich odbiór wśród widzów i krytyków oraz rozmaite łódzkie konteksty.

  • W Łodzi znajduje się słynna Szkoła Filmowa, a także Wytwórnia Filmów Fabularnych. W łódzkich plenerach i lokacjach nakręcono ponad 150 kinowych filmów fabularnych. Dlatego to miasto przez kinomanów często nazywane jest filmową stolicą Polski.
  • Historia kinematografii w Łodzi rozpoczęła się jeszcze przed wojną filmem "Ziemia obiecana" (1927) w reżyserii Aleksandra Hertza z Jadwigą Smosarską. Wiele miejsc, w których powstawała ta produkcja, istnieje do dzisiaj.
  • Liczne ciekawostki dotyczące lokacji, kulis powstałych w Łodzi filmów oraz rozmaite łódzkie konteksty można znaleźć w książce "Nakręcone w Łodzi" Anny Michalskiej i Jakuba Wiewiórskiego.

Łódź – filmowa stolica Polski

Łódź zapisała się w historii naszego kraju jako stolica polskiego przemysłu włókienniczego, ale i filmowego – to tam znajduje się słynna Szkoła Filmowa, którą ukończyli m.in. Andrzej Wajda, Jan Machulski, Roman Polański, Dorota Kędzierzawska czy Małgorzata Szumowska. Także tam mieści się Wytwórnia Filmów Fabularnych, gdzie w grudniu 1945 roku rozpoczęto zdjęcia do pierwszego powojennego polskiego filmu "Zakazane piosenki".

"Nakręcone w Łodzi" Anna Michalska i Jakub Wiewiórski, wyd. Muzeum Kinematografii w Łodzi Foto: mat. promocyjne "Nakręcone w Łodzi" Anna Michalska i Jakub Wiewiórski, wyd. Muzeum Kinematografii w Łodzi Foto: mat. promocyjne

W łódzkich plenerach i lokacjach nakręcono ponad 150 filmów, a mowa tu tylko o kinowych filmach fabularnych! W wydanej w marcu tego roku książce "Nakręcone w Łodzi" piszą o nich Anna Michalska i Jakub Wiewiórski – pracownicy Muzeum Kinematografii w Łodzi, które jest wydawcą publikacji.


Posłuchaj

11:18
Łodź jako plan filmowy w książce "Nakręcone w Łodzi" Anny Michalskiej i Jakuba Wiewiórskiego (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Za kulisami filmu "Ziemia obiecana"

Historia kinematografii w Łodzi rozpoczęła się jeszcze przed wojną filmem "Ziemia obiecana" (1927) w reżyserii Aleksandra Hertza z Jadwigą Smosarską. Mimo upływu lat nadal mamy możliwość odwiedzenia miejsc w Łodzi, w których powstawały poszczególne sceny. Należą do nich m.in. Fabryka włókiennicza Scheiblera i Grohmana oraz dzielnica Bałuty (gdzie, jak opowiadała goszcząca w "Leniwym przedpołudniu" Anna Michalska, gapie toczyli ze sobą krwawe bójki o lepsze miejsca).

– Przyjazd ekipy filmowej do Łodzi była wielkim kulturalnym wydarzeniem. Mieszkała ona w Hotelu Grand. Jeden z fanów filmu, który jednocześnie zdawał relacje do czasopisma "Kino dla wszystkich", pisał, że pod hotelem zgromadziły się wielkie tłumy, które czekały na gwiazdy i ich autografy. Gromadziły się tam też osoby, które marzyły o karierze w filmie – mówiła współautorka książki "Nakręcone w Łodzi".

Jadwiga Smosarska jako Anka Kurowska w jednej ze scen filmu "Ziemia obiecana" Aleksandra Hertza z 1927 roku Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Jadwiga Smosarska jako Anka Kurowska w jednej ze scen filmu "Ziemia obiecana" Aleksandra Hertza z 1927 roku Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Najczęściej czytane

"Nakręcone w Łodzi" Anny Michalskiej i Jakuba Wiewiórskiego

W publikacji możemy znaleźć liczne ciekawostki dotyczące powstałych w Łodzi filmów, wśród których oprócz obu wersji "Ziemi obiecanej" znalazły się "Zezowate szczęście" (1960), "Zazdrość i medycyna" (1973) "Dzieje grzechu" (1975), "Zaklęte rewiry" (1975) czy "Seksmisja" (1984). Autorzy przedstawiają lokację, opisują kulisy powstawania filmów, ich odbiór wśród widzów i krytyków oraz rozmaite łódzkie konteksty. Dzięki rozmowom z reżyserami, scenografami, operatorami, aktorami i producentami, a także szczęśliwcami spoza branży, którymi udało się wejść na plan, odkrywają wiele ciekawostek dotąd nieznanych i zabierają czytelnika w filmową podróż.

Od Bałtyku do Tatr. Po starych kinach w Łodzi/Kinonauci

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Gość: Anna Michalska (współautorka książki "Nakręcone w Łodzi")
Data emisji: 03.04.2022
Godzina emisji: 10.11

mat. promocyjne/kr


Polecane