Grube łapy i gęsta sierść. Wilki i ich nieuchwytne życie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Grube łapy i gęsta sierść. Wilki i ich nieuchwytne życie
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/SPhotocechCZ

Historia o miłości do niesamowicie majestatycznych stworzeń, jakimi są wilki. Anna Maziuk podążała tropem wilka, przyglądała się odciskom jego łap, a potem z oddali obserwowała zwierzę. O swojej przygodzie opowiedziała w reportażu "Instynkt" oraz w audycji "Zagadkowa niedziela". 

– Trudno spotkać wilka. To zwierzęta, które boją się ludzi i chowają się przed nimi. Wilk na pewno nie zjadł czerwonego kapturka. To wymyślona historia, która miała przestrzegać dzieci przed chodzeniem samemu do lasu i w inne niebezpieczne miejsca – powiedziała w "Zagadkowej niedzieli" Anna Maziuk, dziennikarka i propagatorka wiedzy o przyrodzie.

Dlatego więc ludzie boją się wilków? – Myślę, że to długa historia rywalizacji między dwoma gatunkami. Ludzie zaczęli zajmować tereny łowcze wilków. Poza tym niepilnowane przez człowieka zwierzęta hodowlane stały się łatwym celem – usłyszeliśmy w Trójce. – Naturalnym pokarmem wilków są leśne zwierzęta, takie jak dziki, sarny czy jelenie – zaznaczyła Anna Maziuk. 

"Instynkt"

Co sprawiło, że dziennikarka zafascynowała się dzikimi zwierzętami? – Wilk żyje w ciemnym lesie, trudno go zobaczyć. Niektórzy chyba właśnie tego się trochę boją. Jest też grupa osób, które to fascynuje. Tropią te zwierzęta i absolutnie nie są przez nie zjadane – zaznaczyła z uśmiechem. 

– W wilkach zafascynowała mnie ich dzikość, wolność i nieuchwytność. Tyle przetrwały, pomimo tępienia przez ludzi i niezrozumienia jako zwierząt. To wszystko sprawiło, że postanowiłam się o nich dowiedzieć i napisać – podsumowała gość "Zagadkowej niedzieli".

Czytaj także:

Leśny dom zwierząt

– Pamiętajmy, że miejsce dzikich zwierząt jest w lesie. Nigdy ich nie dokarmiajmy i nie zabierajmy z lasu. Jestem przeciwnikiem dokarmiania, szczególnie w czasie, gdy nie ma ciężkich zim. Uważajmy, żeby nie zostawiać resztek jedzenia w lesie lub w jego otoczeniu. Zwierzęta nie powinny przyzwyczajać się, że jesteśmy dostarczycielami jedzenia. Jeśli tak się stanie, będą już po ten pokarm wracały, a to nie jest dobre  zaapelowała Anna Maziuk. 

Posłuchaj

48:34
Grube łapy i gęsta sierść. Wilki i ich nieuchwytne życie (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Anna Maziuk (dziennikarka, propagatorka wiedzy o przyrodzie)
Data emisji: 3.04.2022
Godzina emisji: 9.09

zch

Polecane