Piotr Cugowski: W naszym domu było mnóstwo muzyki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Piotr Cugowski: W naszym domu było mnóstwo muzyki
Piotr CugowskiFoto: PAP/Krzysztof Świderski

Przez wielu określany jest jednym z najciekawszych męskich głosów w Polsce i specjalistą od rockowych ballad. W niedzielne przedpołudnie gościem Katarzyny Ciepielewskiej i Łukasza Sobolewskiego był Piotr Cugowski, muzyk, wokalista i współzałożyciel zespołu Bracia.

Prywatnie pochodzi z Lublina i jest synem Małgorzaty i Krzysztofa Cugowskich. Od młodzieńczych lat stawiał na muzykę. W 1997 roku wraz z bratem Wojtkiem założyli własny zespół, Bracia. Piotr był wokalistą formacji przez dwadzieścia lat. Grupa wydała sześć studyjnych albumów i wylansowała takie hity, jak: "Nad przepaścią", "Wierzę w lepszy świat", "Niepisane" czy "Po drugiej stronie chmur".

Wspomnienie z dzieciństwa

– Pamiętam mieszkanie na ostatnim piętrze w wieżowcu i spotkania towarzyskie różnych muzyków, których zapraszał tata. To jedno z moich pierwszych wspomnień. Pamiętam też podwórko, ale niestety nie widzę już przed oczyma twarzy kolegów i koleżanek. W naszym domu było mnóstwo muzyki. Dostęp do niej był ograniczony. Gdy tacie udawało się wyjechać poza naszą kurtynę, kupował winyle. Pamiętam płytę zespołu White Snake zatytułowaną "Come an' Get It" i utwór o tym samym tytule – mówił w Trójce Piotr Cugowski. 

Szkoła muzyczna

– Szkoła muzyczna, do której rodzice posłali mnie i mojego brata, nie należała do łatwych. Wydało nam się to wtedy straszne. Z perspektywy czasu widzę, że to miejsce odegrało ważną rolę, chociażby w kwestii kształcenia słuchu. Skrzypce, na których grałem, są instrumentem bardzo wymagającym, również pod względem poświęcenia czasu. Gdy moi koledzy i koleżanki biegali po podwórku, ja musiałem piłować. Zęby wypadały wszystkim domownikom, ale sami tego chcieli – powiedział z uśmiechem. – Ostatnio podczas jednego z programów poproszono mnie, żebym wziął skrzypce i coś zagrał. To niestety tak nie działa. Trzeba na tym instrumencie ciągle grać, by coś umieć. Musiałem wszystkich przeprosić – dodał. 

Posłuchaj

48:11
Piotr Cugowski gościem Trójki cz.1 (Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zostać muzykiem

Nie kalkulowałem ani nie myślałem o tym na początku jakoś bardzo poważnie. Wszystko działo się naturalnie. Były pierwsze, amatorskie składy, pierwsze próby i występy. Jednak w momencie kiedy zaczęło się to przeradzać w coś zawodowego, nie było łatwo. Tata znany, a za nim zespół z ogromnym dorobkiem. Pierwsze dziesięć lat to był poligon. Nigdy jednak nie szedłem na skróty. Teraz też tego nie robię, choć dziś to już zupełnie inna sytuacja – mówił muzyk. –  Weryfikatorem tego, co się robi na scenie, jest publiczności i słuchacz. Kiedy widzę i obserwuję, że ludzie interesują się tym, co robię, śledzą to i przychodzą na koncerty, wiem, że byłem fair i uczciwy. Dziękuję za to losowi – podsumował Piotr Cugowski. 

Czytaj także:

Cugowski solo

Piotr Cugowski rozpoczął działalność solową w 2019. Debiutancki krążek "40", promowały dobrze znane z anten stacji radiowych piosenki: "Kto nie kochał", "Zostań ze mną", "Daj mi żyć" oraz "Takich jak my nie znał świat". Oprócz rozwijania własnej kariery wokalista pomaga tym, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki na scenie - występuje w roli trenera w dziewiątej edycji programu "The Voice of Poland", a ostatnio w "The Voice Senior". 


Posłuchaj

48:49
Piotr Cugowski gościem Trójki cz.2 (Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość
Prowadzący: Katarzyna Ciepielewska Łukasz Sobolewski
Gość: Piotr Cugowski (muzyk, wokalista i współzałożyciel zespołu Bracia)
Data emisji: 3.04.2022
Godziny emisji: 11.09, 12.08

zch

Polecane