Jane Campion przechodzi do historii. Oscar za "Psie pazury"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jane Campion przechodzi do historii. Oscar za "Psie pazury"
Tegoroczny Oscar dla Jane Campion to jej druga statuetka. Poprzednią otrzymała za scenariusz do filmu "Fortepian"Foto: PAP/Avalon

"Psie pazury" to obraz, który na gali wręczenia Oscarów triumfował w kategorii "Najlepsza reżyseria" – To dopiero trzeci Oscar dla kobiety w historii po Kathryn Bigelow ("The Hurt Locker") i po ubiegłym roku, czyli po Oscarze dla Chloé Zhao za film "Nomadland" – przypomina krytyk filmowy Kuba Armata.

  • "Psie pazury". Powrót po 12 latach. Najnowszy film Jane Campion 
  • Obraz "CODA" podbił serca Amerykańskiej Akademii Filmowej

Psie pazury" nowozelandzkiej reżyserki to produkcja, która miała najwięcej, bo aż 12 nominacji. Film ten jest swoistym powrotem Jane Campion. – To jest reżyserka, która ma już na koncie jednego Oscara za film "Fortepian", konkretnie w kategorii "Najlepszy scenariusz oryginalny", ale to było lata temu. Ona od 12 lat nie zrobiła filmu. Jej ostatni film "Jaśniejszy od gwiazd" jest z 2009 roku. Zrobiła w tym czasie serial. To wielki come back, który rozpoczął się na festiwalu w Wenecji, gdzie ten obraz miał swoją premierę. Pokazywany był w konkursie głównym i dostał nagrodę za scenariusz – dodaje krytyk. 

Psie pazury | Oficjalny zwiastun | Netflix/Netflix Polska  

"CODA" największym zwycięzcą

Mimo największej liczy nominacji spośród filmów nominowanych do Oscara w 2021 roku to nie "Psie pazury" czy zbierająca bardzo pozytywne recenzje "Diuna" zostały okrzyknięte zwycięzcą gali w Los Angeles a film "CODA", który zgarną nagrody we wszystkich trzech kategoriach, w których był nominowany. – "CODA" to film", który był rewelacją ostatniego Sundance Film Festival, na którym zdobył cztery najważniejsze nagrody: oprócz nagrody głównej, nagrodę publiczności, aktorską i za scenariusz. Obraz triumfował także w ostatnich nagrodach gildii, które w kontekście przewidywań oscarowych są bardzo ważne – dodaje Kuba Armata.

Czytaj także: 

– Film CODA" zdobył trzy Oscary, w tym dla najważniejszy dla najlepszego filmu, poza tym dla najlepszego aktora drugoplanowego i za najlepszy scenariusz adaptowany. Ten film to sprawdzona forma, remake francuskiej komedii sprzed 8 lat, który we Francji pobił rekord oglądalności. To bardzo ciepła historia, która opowiada nie tylko o trudnym świecie osób niesłyszących. Główną bohaterką jest córka niesłyszących rodziców, która ma ogromny talent wokalny. Obraz opowiada o niemożności podzielenia się swoją największą pasją z członkami swojej rodziny – dodaje Łukasz Kowalski, filmoznawca.

CODA Trailer (2021) Drama Movie/Movie Coverage

Posłuchaj

49:26
Czym zaskoczyły tegoroczne Oscary i które filmy zostaną z nami na dłużej? (Trójkowo, filmowo/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W audycji ponadto:

  • spotkanie z aktorem Ignacym Lissem odtwórcą jednej z głównych ról w filmie "Marzec’ 68", pracującym aktualnie również na planie kilku nowych polskich produkcji;
  • jubileuszowy 10 Festiwal Script Fiesta (stacjonarnie i online) poświęcony sztuce scenariopisarstwa: rozmowa z Malwiną Czajką, dyrektorką festiwalu;
  • piosenki z filmów, muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Kuba Armata (krytyk filmowy),  Łukasz Kowalski filmoznawca), Ignacy Liss (aktor, odtwórca jednej z głównych ról w filmie "Marzec’ 68"), Anna Dzieduszycka, odtwórczyni głównej roli w nominowanym do Oscara filmie "Sukienka"), Tadeusz Łyszak (reżyser Sukienki"), Malwina Czajka (dyrektorką festiwalu Script Fiesta)
Data emisji: 2.04.2022
Godzina emisji: 16.07

gs

Polecane