Łączy ich piłka. Dzieci z Ukrainy trenują w (o)polskich klubach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Łączy ich piłka. Dzieci z Ukrainy trenują w (o)polskich klubach
Szkółki i akademie piłkarskie z Opolszczyzny włączyły się w pomoc dzieciom zza naszej wschodniej granicyFoto: shutterstock.com

"Łączy nas piłka" – to od niedawna nie tylko reprezentacyjne hasło. To także najlepsze określenie tego, jak sport może integrować. Piłka łączy bowiem młodych Ukraińców i Polaków już w kilku polskich klubach sportowych.

Przykładem może być Opolszczyzna – szkółki i akademie piłkarskie włączyły się w pomoc dzieciom zza naszej wschodniej granicy. Mogą one bezpłatnie brać udział w treningach – lista szkółek i akademii została udostępniona przez Opolski Związek Piłki Nożnej.

Kibicowanie i pomaganie

– Bardzo cieszymy się, że opolskie kluby piłki nożnej wyszły z inicjatywą darmowych zajęć dla dzieci z Ukrainy. Było to spójne z naszą myślą, że jako związek możemy pomagać tak, jak potrafimy najlepiej, czyli poprzez piłkę nożną. Kibicujemy tej inicjatywie, będziemy pomagać logistycznie czy wsparciem rzeczowym – podkreśla Natalia Różańska, rzecznik prasowy OZPN. 

– W ubiegłym tygodniu stworzyliśmy infografikę, na której znalazło się ponad dwadzieścia szkółek, natomiast w ciągu kilku dni dotarło do nas ponad dziesięć nowych zgłoszeń – dodaje Natalia Różańska.

Rozmówki piłkarskie

Wśród szkółek, które włączyły się w pomoc, jest grupa Football Academy. – W skali całego kraju to ponad sto ośrodków, w Opolu mamy dziesięcioro dzieci z Ukrainy, które dwa razy w tygodniu uczęszczają na treningi różnych grup, głównie w wieku od 8 do 10 lat. Istnieją problemy komunikacyjne, dlatego wraz z centralą jesteśmy na etapie tworzenia małych rozmówek polsko-ukraińskich i ukraińsko-polskich, które pozwolą porozumiewać się zarówno dzieciom, ich rodzicom i trenerom – mówi przedstawiciel Football Academy.


Czytaj także:


Postawa opiekuńcza

Pomocy udziela także największy klub piłkarski na Opolszczyźnie, czyli Odra Opole. – Od samego początku uruchomiliśmy akcję wspierającą dzieci z Ukrainy, które trenowały piłkę nożną – zaznacza Paweł Jędrzejewski, koordynator projektów sportowych Akademii Odry Opole, trener kategorii U-17. – Otworzyliśmy drzwi naszej Akademii, zaprosiliśmy wszystkich chętnych chłopców, grających w piłkę na nasze zajęcia – dodaje i podkreśla, że polscy podopieczni Akademii Odry Opole prezentują "bardzo fajną postawę opiekuńczą, która pozwala nowym zawodnikom swobodnie dołączyć do grup chłopców, którzy ze sobą trenują i grają już od kilku dobrych lat". 


Posłuchaj

3:58
Młodzi piłkarze z Ukrainy trenują w polskich szkółkach i akademiach (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Jakub Biela
Data emisji: 2.04.2022
Godziny emisji: 6.47

mk

Polecane