Słuchowisko "Wojna światów 2050"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Słuchowisko "Wojna światów 2050"
Danuta StenkaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Połączenie dokumentu z fikcją w radiowej odsłonie, czyli słuchowisko hybryda w Trójce. W ramach "Sceny teatralnej Trójki" zapraszamy do wysłuchania sztuki pt. "Wojna światów 2050" – wspólnego dzieła Małgorzaty Żerwe i amerykańskiego pisarza oraz reżysera Davida Zane'a Mairowitza. 

W 2015 roku Małgorzata Żerwe i amerykański pisarz oraz reżyser David Zane Mairowitz przygotowali nietypowe słuchowisko hybrydę. Dzieło stanowiło połączenie dokumentu z fikcją w stylu political fiction. Punktem wyjścia dla niego były przepowiednie politologa George’a Friedmana, którymi zainteresował się Mairowitz. 

"Wojna światów 2050"

Pierwotnie utwór został zaprezentowany niemieckiemu odbiorcy, a w 2017 roku miał swoją polską premierę na "Scenie teatralnej Trójki". Rok później słuchowisko nagrodzono za muzykę – w Sopocie, podczas festiwalu "Dwa Teatry". Pejzaż muzyczno-dźwiękowy stworzony przez brytyjskiego kompozytora Dominica Muldowneya jest bardzo atrakcyjny i stanowi rodzaj wehikułu tej mrocznej, momentami przerażającej radiowej opowieści. To gra muzyki ze słowem, która zdarza się bardzo rzadko. Ważną rolę odegrali tu naturalnie także reżyser dźwięku Andrzej Brzoska oraz aktorzy Danuta Stenka i Andrzej Mastalerz.

Słuchowisko "Wojna światów 2050" przypomnieliśmy w ramach "Sceny teatralnej Trójki", w realiach toczącej się za naszą wschodnią granicą wojny. Wybraliśmy je, wiedząc, że dziś będzie ono odbierane inaczej niż przed pięcioma laty: słowa nabierają nowych znaczeń. Skojarzenia zdumiewają. 

Posłuchaj

52:09
Słuchowisko "Wojna światów 2050" Małgorzaty Żerwe i Davida Zane'a Mairowitza (Scena Teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Orson Welles

Do "Wojny światów" Orsona Wellesa twórcy nawiązują w zasadzie jedynie za pomocą tytułu. Jeśli ktoś włączył Trójkę po rozpoczęciu naszego słuchowiska, może mieć podobne wrażenie do tego, jakie mieli amerykańscy słuchacze Mercury Theatre on the Air w Halloween w 1938 roku. Słuchowisko "Wojna światów 2050" to wyjątkowo sugestywna radiowa kreacja. Na wszelki wypadek uprzedzamy: to tylko słuchowisko. Oby nas usłyszano w porę!

Przed emisją zaprosimy na krótkie spotkanie z Małgorzatą Żerwe.

Zapraszamy – Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz, wydawca.

***

Małgorzata Żerwe i Dawid Mairowitz, "Wojna światów 2050" – 3.04.22, godz. 22.05

Autorzy: Małgorzata Żerwe i Dawid Mairowitz

Reżyseria: Małgorzata Żerwe i Dawid Mairowitz

Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska

Muzyka: Dominic Muldowney

Występują: Danuta Stenka i Andrzej Mastalerz

Czas trwania: 45’

Polecane