Myśliwiecka 3/5/7: ciekawa historia siedziby Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Myśliwiecka 3/5/7: ciekawa historia siedziby Trójki
Myśliwiecka 3/5/7Foto: A. Szklarczyk/PR

Ten adres zna każdy fan Trójki: od 60 lat redakcja mieści się w budynku przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7. Jednak budynek ten ma dwa razy dłuższą, a na dodatek bardzo interesującą historię.

  • Budynek powstał w roku 1900 i pierwotnie znajdował się w nim maneż, czyli ujeżdżalnia dla koni.
  • W okresie międzywojennym mieściły się tu m.in. siedziby organizacji sportowych oraz redakcje gazet sportowych.

Zaczęło się od maneżu

– Niewątpliwie jest to budynek, który może się pochwalić bardzo bogatą historią w ciągu 122 lat istnienia: począwszy od wybudowania w roku 1900, ulegał kilkukrotnym przebudowom, rozbudowom, kolejnym adaptacjom, zmianom funkcji – opowiada varsavianista Łukasz Traczyk. – Pierwotnie powstał jako maneż, czyli ujeżdżalnia, gdzie miały się odbywać wystawy koni. Składał się z jednego skrzydła oraz dostawionego do niego nadbudowanego, piętrowego ryzalitu – opisuje budynek.

– W 1912 roku po drugiej stronie ryzalitu dobudowano drugie, symetryczne skrzydło. W tak zaaranżowanym budynku swoje miejsce znalazła Wystawa Sportowo-Przemysłowa – dodaje. Warto wspomnieć, że w czasie dwóch miesięcy trwania wystawy zwiedziło ją blisko 200 tys. osób!

Biura i redakcje gazet

– Pierwotna nazwa ulicy: "Myślewicka", odnosiła się do Pałacu Myślewickiego w Łazienkach Królewskich. Z czasem została ona jednak zniekształcona do obecnej formy: "Myśliwiecka" – tłumaczy Trójkowy ekspert. Sam budynek od początku swojego istnienia stał już przy ulicy Myśliwieckiej.

W okresie międzywojennym budynek pełnił funkcje biurowe. Swoją siedzibę miał tu m.in. Okręgowy Urząd Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, mieściły się tu też organizacje sportowe oraz redakcje gazet sportowych. Stało się tak dlatego, że już przed I wojną światową, a od lat 20. szczególnie, teren przy ulicy Agrykola był mocno związany ze sportem.


Ulica Myśliwiecka w 1926 roku Ulica Myśliwiecka w 1926 roku

Czasy radia

– Z dostępnych materiałów fotograficznych wynika, że w czasie II wojny światowej budynek nie uległ zniszczeniu – mówi Łukasz Traczyk. Po roku 1945 został przekazany Polskiemu Radiu, a od 1958 roku jest siedzibą radiowej Trójki. Ostatnim stadium przebudowy było dodanie na przełomie wieków szklanego holu wejściowego, który pełni także funkcję holu recepcyjnego. Dzisiaj w budynku przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 mieszczą się m.in. redakcje, studia emisyjne oraz Studio im. Agnieszki Osieckiej.


Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

Posłuchaj

4:43
122 lata budynku przy ul. Myśliwiecka 3/5/7 (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr Firan, Łukasz SobolewskiDariusz Urbanowicz
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 1.04.2022
Godzina emisji: 8.15

pr

Polecane