Nowy projekt ustawy o dostępie do broni. Paweł Kukiz przedstawił jej założenia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Poseł Paweł Kukiz powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że przygotowany przez jego ugrupowanie projekt ustawy o dostępie do broni i amunicji porządkuje i upraszcza procedury przyznawania pozwoleń na broń.

– Ta inicjatywa jest jak najbardziej słuszna, podobnie jak wcześniejsze zapowiedzi MEiN o wprowadzeniu przysposobienia obronnego do programu – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Kukiz, lider koła Kukiz'15, komentując przedstawiony przez resort sportu i turystyki program upowszechnienia strzelectwa.

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk w czwartek ogłosił "Program upowszechniania strzelectwa". Resort w tym roku na ten cel przeznaczy pięć mln złotych i zamierza przeszkolić ponad osiem tysięcy osób.

Paweł Kukiz mówił także o założeniach złożonego przez grupę posłów Kukiz'15 i PiS projektu ustawy o broni i amunicji. Jak zaznaczył, jednymi z warunków otrzymania pozwolenia miałyby być pełnoletniość i zdrowie psychiczne.

Założenia projektu ustawy o broni i amunicji

Wedle zapisów projektu w proces wydawania pozwoleń na broń włączeni mają być wojewodowie jako przedstawiciele cywilnych organów administracji państwowej. W projekcie proponuje się likwidację pozwoleń "do celu" na rzecz pozwoleń na daną kategorię broni, według dyrektywy unijnej. Autorzy projektu proponują też ustalenie czterech poziomów dostępu do broni, uzależnionych od poziomu kompetencji posiadacza

Autorzy proponują monitoring w czasie rzeczywistym stanu zdrowia posiadaczy broni, wprowadzenie zasady obowiązkowego zgłaszania przez lekarza faktu zdiagnozowania schorzenia uniemożliwiającego posiadanie broni. Zdaniem autorów w ten sposób można odejść od koncepcji uciążliwych dla obywateli badań okresowych na rzecz bardziej precyzyjnego sposobu zabezpieczenia przed możliwością dysponowania bronią przez osobę chorą psychicznie.


Posłuchaj

12:51
Paweł Kukiz o ustawie o broni i amunicji (Trójka/ Salon polityczny)
+
Dodaj do playlisty
+

Proponowane przepisy zakładają, aby tak jak dotychczas komendanci wojewódzcy policji byli organami I instancji w sprawie wydawania pozwoleń na broń, dzięki czemu przepisy ustawy będzie można wprowadzić bez dodatkowych kosztów i z krótkim vacatio legis.

Najczęściej czytane

W audycji była także mowa o sytuacji na Ukrainie, apelu o odwołanie marszałka Senatu i projektach ustawy o Sądzie Najwyższym.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Kukiz (lider Kukiz'15)
Data emisji: 01.04.2022
Godzina emisji: 8.45

in/mk

Polecane