Michał Woś: w projekcie prezydenta rażący jest model weryfikacji sędziów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Michał Woś: w projekcie prezydenta rażący jest model weryfikacji sędziów
Kodeks karny. Michał Woś podkreślił, że zmiany są potrzebneFoto: PR

– Solidarna Polska ma wyrobione zdanie na temat prezydenckiego projektu zmian w Sądzie Najwyższym. Ciężko być zwolennikiem rozwiązań, które niosą za sobą różne znaki zapytania – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Jak ocenił szef Ministerstwa Sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, "prezydencki projekt zmian w Sądzie Najwyższym jest sprzeczny z konstytucją i prowadzi do paraliżu sądów". Wspomnianym projektem miała zająć się w czwartek przed południem sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, posiedzenie zostało jednak odwołane.

Propozycje prezydenta

Projekt prezydenta zakłada m.in., że sędziowie, którzy orzekają w Izbie Dyscyplinarnej, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być losowane 33 osoby, spośród których z kolei prezydent wybierać miałby na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Proponowane przepisy przewidują także wprowadzenie "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", który umożliwi zbadanie okoliczności powołania sędziego i postępowania po powołaniu.

Do dalszych prac

W ubiegły czwartek Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekty zmian w Sądzie Najwyższym autorstwa: prezydenta, PiS i Solidarnej Polski.

– Jest przygotowany dobry projekt reformujący Sąd Najwyższy, zgodny ze standardami konstytucyjnymi polskim i europejskimi – powiedział Michał Woś, wskazując na projekt własnego ugrupowania.

 – W pierwszej wersji projektu prezydenckiego rażący jest model weryfikacji sędziów, dawanie narzędzia do wyrzucania wszystkich, którzy zostali sędziami przez ostatnie lata – podkreślił polityk.


Posłuchaj

9:26
Michał Woś o prezydenckim projekcie zmian w Sądzie Najwyższym (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Michał Woś (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 31.02.2022
Godzina emisji: 18.10

Polecane