Przed i po wizycie żołnierzy WOT w pewnym magazynie z pomocą dla uchodźców...
— Terytorialsi - Zawsze gotowi, zawsze blisko! (@terytorialsi) March 30, 2022
Wasza pomoc zostanie dostarczona zgodnie z przeznaczeniem!#terytorialsi #ZawszegOTowi #Zawszeblisko #uchodzcy #ukraina #rosja #wojna pic.twitter.com/f13rGkvjOR
Wojska Obrony Terytorialnej. Jak zostać Terytorialsem?
Wojna za naszą wschodnią granicą pokazała wszystkim, jak ważni dla obronności kraju są obywatele. Po ataku Rosji na Ukrainę wzrosło nawet kilkukrotnie zainteresowanie służbą w powstałych pięć lat temu Wojskach Obrony Terytorialnej.
Wojska Obrony Terytorialnej liczą ponad 40 tys. żołnierzy
Foto: twitter.com/terytorialsi
- Do Wojsk Obrony Terytorialnej przyjmowani są mężczyźni, jak i kobiety. Celem ich działania jest obrona i wspieranie lokalnej ludności.
- Ministerstwo Obrony Narodowej zakłada, że docelowo Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyły 50 tys. żołnierzy.
WOT – misja i motto
– Naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy: 250 tys. żołnierzy operacyjnych, zawodowych oraz 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej – zapowiedział na początku tygodnia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Chcemy doprowadzić do tego, żeby maksymalnie wielu zostało przeszkolonych, wiedziało, jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Żeby maksymalnie wielu mogło od razu stanąć do obrony ojczyzny – dodał.
"Terytorialność jest dla nas kluczem. To nie tylko obszar na mapie czy odległość z domu do pracy. To przynależność do regionu i zamieszkującej ją społeczności, z których się wywodzimy, które znamy jak własną kieszeń. Terytorialność dla nas oznacza gotowość do obrony i wspierania naszych rodzin, bliskich i sąsiadów – stąd wprost wywodzi się nasza misja: »obrona i wspieranie lokalnych społeczności«. Jesteśmy przekonani, że w ten sposób wnosimy wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości naszego kraju. Dlatego nazywamy się Terytorialsami i dlatego posługujemy się mottem: »zawsze gotowi, zawsze blisko«" – można przeczytać na stronie Wojsk Obrony Terytorialnej.
– Polska, jakby się tu nie żyło, to jest moje miejsce, mój dom. W razie, gdyby była taka sytuacja, że przyszłoby nam walczyć, bronić się, to chciałbym to właśnie robić: nie uciekać, ale bronić tego miejsca i ludzi – deklaruje jeden z członków WOT.
Przeczytaj także
- Apel MON: nie publikujcie zdjęć i informacji dotyczących żołnierzy Wojska Polskiego!
- Wojska Obrony Terytorialnej rekrutują. Jak wstąpić w ich szeregi?
- Bartosz Opania, aktor i żołnierz WOT: to czas sprawdzianu
Szkolenie terytorialsów
"Celem, który musi zostać zrealizowany i jednocześnie, który przyświeca każdemu żołnierzowi w czasie trzech lat szkolenia, jest uzyskanie zdolności do wykonywania szerokiego spektrum zadań, które są realizowane przez pododdziały terytorialne. Nie zawsze są to zadania wymagające użycia umiejętności i taktyki wojskowej, często wiążą się one z umiejętnościami technicznymi i ratowniczymi, które są niezbędne w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej oraz innych zagrożeń mogących się zdarzyć w czasie pokoju" – tak WOT określa cel szkoleń.
– Szkolenia odbywają się bardzo wcześnie, czyli już czasami o godz. 5-5.30 musimy stawić się w jednostce wojskowej, gdzie dostajemy wyposażenie, jemy śniadanie i ruszamy na poligon. Często jest jeszcze ciemno, a ćwiczenia odbywają się do godzin wieczornych – precyzuje Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Dzięki zastosowaniu zestawów konwersyjnych UTM do karabinków GROT nasze szkolenia możemy maksymalnie urealniać i prowadzić je poza terenami wojskowych placów ćwiczeń.#Terytorialsi pic.twitter.com/u5ycL9rsww
— Terytorialsi - Zawsze gotowi, zawsze blisko! (@terytorialsi) March 26, 2022
Terytorialsi w ramach szkoleń uczą się użycia broni, nawyków i zachowań na polu walki, pierwszej pomocy przedmedycznej i elementów przetrwania. Od początku wojny na Ukrainie terytorialsi przede wszystkim zajmują się pomocą uchodźcom.
Krew, pot, łzy i... "psychol". Byliśmy z kamerą na szkoleniu poligonowym WOT/YouTube Polskie Radio
Jak zostać terytorialsem?
– Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać w drodze do Wojsk Obrony Terytorialnej, jest kontakt z rekruterem. Również można się skontaktować w Wojskową Komendą Uzupełnień [po 23 kwietnia z Wojskowym Centrum Rekrutacji – red.], gdzie po dostarczeniu niezbędnych dokumentów można złożyć wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej – tłumaczy Aneta Szczepaniak. – Nasi rekruterzy pomagają w całym procesie rekrutacji – zapewnia.
Kolejni ochotnicy w ten weekend wstępują w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Tu Grójec, siedziba jednego z batalionów lekkiej piechoty 6 Mazowieckiej Brygady OT #6MBOT.#Terytorialsi pic.twitter.com/3VDtfed2te
— Terytorialsi - Zawsze gotowi, zawsze blisko! (@terytorialsi) March 26, 2022
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 30.03.2022
Godzina emisji: 14.45
pr