Aleksander Brzózka: od przyszłego roku nie będziemy importować surowców energetycznych z Rosji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Musimy doprowadzić do pełnej derusyfikacji dostaw surowców energetycznych w Polsce – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan odejścia od surowców energetycznych z Rosji - węgla, ropy i gazu. Wezwał też Komisję Europejską do wprowadzenia podatku od rosyjskich węglowodorów. Z kolei minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że Polska realizowała i realizuje konsekwentny plan uniezależniania się od surowców z Rosji. Dodała, że jesteśmy gotowi na pełną niezależność od dostaw rosyjskich gazu i ropy. Zdaniem minister Polska zmniejsza ilości sprowadzanego węgla z Rosji  w 2021 roku było to 8 mln ton (przy 59 mln ton w całości) – oraz inwestuje w rozwój energetyki odnawialnej.

Zmiany od przyszłego roku 

Do tych zapowiedzi w Programie 3 Polskiego Radia odniósł się rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska.  Od przyszłego roku do Polski nie będzie płynął rosyjski gaz, do końca tego roku zamykamy kontrakty długoterminowe dotyczące pobierania ropy z kierunku wschodniego, przygotowywana jest także ustawa dotycząca zakazu importu węgla z Rosji  wyliczył.

Embargo Komisji Europejskiej?

 Jeśli nie będzie embarga nałożonego przez Komisję Europejską, chcemy doprowadzić do tego, żeby import surowców z Rosji nie był opłacalny  podkreślił Aleksander Brzózka.

Nowy miks energetyczny 

Rozmówca Bartłomieja Graczaka mówił także o zmianie proporcji w korzystaniu z różnych źródeł energii.  Nasz miks energetyczny jest bardzo emisyjny, na pewno będziemy zwiększać w nim udział odnawialnych źródeł energii  podkreślił.  Do czasu korzystania z energetyki jądrowej będziemy trzymać bloki węglowe, które nie są uzależnione od warunków pogodowych  zaznaczył.


Posłuchaj

7:41
Aleksander Brzózka o zaprzestaniu importu surowców energetycznych z Rosji (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Aleksander Brzózka (rzecznik MKiŚ)
Data emisji: 30.03.2022
Godzina emisji: 18.10

mk

Polecane