Sukces Polaków w Dubaju. Pawilon Polski z główną nagrodą na Expo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sukces Polaków w Dubaju. Pawilon Polski z główną nagrodą na Expo
Polski pawilon na Wystawie Światowej Expo 2020 w DubajuFoto: shutterstock.com

Pawilon Polski otrzymał główną nagrodę na Expo w Dubaju. Motywem jest rzeźba kinetyczna przedstawiająca stado ptaków w locie, które okalają budynek i przenikają do środka obiektu. Skąd wybór takiej metafory? Jak wyróżnienie ma szansę wpłynąć na postrzeganie polskiej architektury w świecie?

  • Pawilon Polski otrzymał główną nagrodę na Expo w Dubaju. Współautorki projektu upatrują w wyróżnieniu szansy dla polskiej architektury i jej rozwoju na arenie międzynarodowej. 
  • Motywem pawilonu stały się ptaki wędrowne. Jak podkreślają goście audycji, "to metafora tego, co tworzymy w Polsce i jakie mamy relacje ze światem".
  • Budowa pawilonu to przykład optymalnego wykorzystania wielu zasobów, w tym naturalnych. Realizację zakończono w 2021 roku. 

Motyw ptaków wędrownych

– Zaczynając prace nad pawilonem, szukaliśmy pomysłu na motyw, który połączy nasz kraj z Emiratami. Miał on stanowić nośnik i pomóc przekazać ważne dla Polski informacje. Motyw ptaków wędrownych podsunęli nam nasi partnerzy ze Szwajcarii. Z dystansem mogli popatrzeć na nasz kraj i powiedzieć, co na pierwszy rzut oka wydaje im się w nim wartościowe. Okazało się, że jesteśmy jednym z głównych siedlisk ptaków wędrownych w Europie. To, że one siedliskują w naszym kraju, a my stwarzamy im ku temu warunki, jest również metaforą tego, co tworzymy w Polsce i jakie mamy relacje ze światem – powiedziała Anna Majewska-Karolak z pracowni architektonicznej, która stworzyła projekt. – Dodatkowo ptaki, które migrują, przelatują też m.in. nad Emiratami. W ten sposób połączyliśmy nasze kultury – wyjaśniała. 

Nie tylko architektura

– Bardziej niż o samej Polsce chcieliśmy opowiadać o różnych globalnych zjawiskach, które są interesujące dla ludzi różnych kultur. Chcieliśmy mówić o mobilności i współpracy międzynarodowej. Metafora wędrujących ptaków, znajdujących domy w Polsce, była punktem wyjściowym do tego, by opowiedzieć o naturze, o tym, że jesteśmy atrakcyjnym partnerem do współpracy, prowadzimy wymianę handlową i międzynarodową oraz że chcemy dzielić się technologiami, które eksportujemy. To piękne historie, które pokazują Polskę jako atrakcyjne i ciekawe miejsce – opowiedziała Anna Dobek-Lenczewska z pracowni architektonicznej, która stworzyła projekt.

Czytaj także:

Proces budowy

– Proces projektowania i budowy pawilonu trwał dosyć długo, w zasadzie kilka lat. Uczestniczyłyśmy w fazie koncepcyjnej, wymyślania historii i przekładania jej na rysunki techniczne, przekazane następnie generalnemu wykonawcy. Cały proces był dla nas szalenie ciekawy. Projektowaliśmy coś dla innego klimatu i kultury. Poza metaforą ptaków szukaliśmy także technologii, które pozwoliłyby zrównoważyć budynek. Wykorzystaliśmy występujące w Emiratach temperaturę i nasłonecznienie. Pawilon w naturalny sposób daje dużo cienia oraz zapewnia naturalną wentylację – zaznaczyła Anna Dobek-Lenczewska.

Koncepcja architektoniczno-tematyczna pawilonu i wystawy - Polska na Expo 2020 Dubai/Poland At Expo

Sukces dla polskiej architektury

– Ten sukces jest szansą dla polskiej architektury. Mam nadzieję, że dzięki niemu przyciągnie ona większą uwagę międzynarodową. W poprzedniej edycji konkursu laureatem została pracownia z Kopenhagi. Wywołało to falę zainteresowania duńską architekturą. Upatruję w naszym zwycięstwie szansy na zaistnienie i zauważenie w świecie polskiej architektury, co da szanse wielu twórcom. To również odpowiedzialność, by nasze przyszłe projekty były na równie wysokim poziomie – podsumowała Anna Majewska-Karolak.

Posłuchaj

8:29
Sukces Polaków w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pawilon Polski z główną nagrodą na Expo w Dubaju (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Goście: Anna Dobek-Lenczewska oraz Anna Majewska-Karolak (z pracowni architektonicznej, która stworzyła projekt pawilony na Expo w Dubaju)
Data emisji: 30.03.2022
Godzina emisji: 11.23, 11.30

zch

Polecane