"Trójka budzi" w rytmie rocka. Foo Fighters i Taylor Hawkins

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
"Trójka budzi" w rytmie rocka. Foo Fighters i Taylor Hawkins
Foo FightersFoto: mat. prasowe Sony Music Polska

– Wiedziałem, że na to spotkanie w Programie 3 Polskiego Radia na pewno zabiorę ze sobą płyty Foo Fighters. Przeglądałem albumy, które posiadam, i wybrałem taką małą, cienką, niebieską płytę. To jedna z pamiątek, którą przywiozłem sobie z Los Angeles – przepiękny zbiór nagrań koncertowych zespołu z różnych miejsc – powiedział Michał Grabkowski i zaprosił na środową audycję "Trójka budzi".

Poranne muzyczne spotkanie z Michałem Grabkowskim zostało w znacznej części poświęcone twórczości zespołu Foo Fighters, ale też postaci zmarłego perkusisty formacji, Taylora Hawkinsa. 

Oliver Taylor Hawkins urodził się w lutym 1972 roku w Teksasie. Dorastał w Laguna Beach w Kalifornii, a pierwsze muzyczne kroki stawiał pod okiem brata Jasona, który zaznajomił go z twórczością takich zespołów jak Boston, The Eagles czy Aerosmith. Na wyobraźnię młodego Taylora bardziej jednak działały dwa zespoły brytyjskie: Queen oraz The Police. Zaczął od nauki gry na gitarze, jednak zainspirowany energią Rogera Taylora szybko zainteresował się bębnami. Po raz pierwszy za perkusją usiadł w wieku dziesięciu lat. Miało to miejsce w garażu sąsiada. W ciągu kilku tygodni nauczył się grać ze słuchu wszystkie utwory z albumu Queen zatytułowanego "News of the World". Jak wspominał w wywiadzie udzielonym w 2005 roku: "Od tego momentu bębny stały się całym moim życiem" – przytaczał Michał Grabkowski. 

Muzyczne początki

– Pierwszym zespołem Taylora Hawkinsa była grupa Sylvia, grająca eksperymentalną psychodelię. Latem 1994 roku rozpoczął karierę jako muzyk sesyjny i dołączył do składu Sass Jordan, a rok później do Alanis Morissette. To właśnie podczas koncertu z nią po raz pierwszy poznał się z grupą Foo Fighters. Miało to miejsce w 1995 roku. Dwa lata później dołączył do składu jako perkusista – mówił prowadzący audycję "Trójka budzi".

Michał Grabkowski zaprosił na muzyczne spotkanie poświęcone grupie Foo Fighters i zmarłemu prekuście, Taylorowi Hawkinsowi. Michał Grabkowski zaprosił na muzyczne spotkanie poświęcone grupie Foo Fighters i zmarłemu prekuście, Taylorowi Hawkinsowi.

Czytaj także:

Foo Fighters

Taylor Hawkins koncertował z zespołem Foo Fighters niemalże przez 25 lat. Zagrał na bębnach w wielu najważniejszych dla grupy utworach jak m.in. "The Best of You", "Learn to Fly", "Monkey Wrench" czy "The Pretender". W audycji "Trójka budzi" usłyszeliśmy część z kultowych, koncertowych wykonań grupy. Spotkanie otworzyło stadionowe wykonanie "I’m the River". 

Foo Fighters - I Am A River/Foo Fighters

Przypomnijmy, Taylor Hawkins odszedł 25 marca w wieku 50 lat. Jego ciało znaleziono w pokoju hotelowym podczas trasy koncertowej zespołu po Ameryce Południowej. Informację o śmierci Hawkinsa przekazali jego koledzy z zespołu: "Rodzina Foo Fighters jest zdruzgotana tragiczną i przedwczesną utratą ukochanego Taylora Hawkinsa" – napisano w komunikacie. "Jego muzyczna dusza i zaraźliwy śmiech będą z nami wszystkimi na zawsze". Taylor Hawkins, uważany jest za jednego z najwybitniejszych perkusistów rockowych na świecie.

Foo Fighters - What If I Do? (from Skin And Bones, Live in Hollywood, 2006) / Foo Fighters

Posłuchaj

53:47
"Trójka budzi" w rytmie rocka. Foo Fighters i Taylor Hawkins (Trójka budzi)
+
Dodaj do playlisty
+

Lista utworów:

 • FOO FIGHTERS – "I’m the River (live in NY "Tonight show with Jimmy Fallon")
 • FOO FIGHTERS – "What did I do?" (live in Austin, Texas, 07.11.2014)
 • MORISSETTE ALANIS – "Head Over Feet"
 • FOO FIGHTERS – "Congregation" (live in Austin, Texas, 07.11.2014)
 • PABLOPAVO – "Prowadzimy czynności"
 • SOPHIE SZKLARSKA – "Niemiłość"
 • PEARL JAM – "Given To Fly"
 • KONSTELACJE – "We mgle"
 • FOO FIGHTERS – "The Best of You" (live in Austin, Texas, 07.11.2014)

***

Tytuł audycji: Trójka budzi
Prowadzi: Michał Grabkowski
Data emisji: 30.03.2022
Godzina emisji: 5.06

zch


Polecane