Taksówka jest kobietą. W Trójmieście panie mogą wybrać przejazd z kobietą za kierownicą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Taksówka jest kobietą. W Trójmieście panie mogą wybrać przejazd z kobietą za kierownicą
Jedna z korporacji pilotażowo wprowadziła usługę przejazdów tylko dla pasażerek i wyłącznie z kobietami za kierownicąFoto: shutterstock.com

Pierwsze taksówki dla kobiet są już w Trójmieście. Jedna z korporacji pilotażowo wprowadziła usługę "Dla niej". Taksówki prowadzone przez kobiety dla kobiet.

  • Jedna z korporacji taksówkarskich wprowadziła pilotażowo w Trójmieście usługę "Dla niej". Za kierownicą taksówki siedzi kobieta i tylko kobiety mogą korzystać z przejazdów.
  • Jej celem jest promowanie kobiet w zawodach postrzeganych stereotypowo jako męskie.
  • Firma nie wyklucza wprowadzenia usługi "Dla niej" w innych polskich miastach, także w Warszawie czy w Krakowie.
  • Kobiety, (które stanowią 41 proc. wszystkich kierowców samochodów osobowych), częściej stosują się do przepisów drogowych, a co za tym idzie, powodują mniej wypadków – wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego. 

Prowadzenie taksówki domeną mężczyzn?

Jedna z korporacji taksówkarskich wprowadziła pilotażowo w Trójmieście usługę "Dla niej". Za kierownicą taksówki siedzi kobieta i tylko kobiety mogą korzystać z przejazdów. Jak zwraca uwagę rzeczniczka firmy Agnieszka Ciesek, to pierwsza tego typu usługa w Polsce. 

– Jej celem jest promowanie kobiet w zawodach postrzeganych stereotypowo jako męskie, ale też udostępnienie alternatywy dla tych pasażerek i kierowczyń, które preferują przejazd z kobietą, czasami z powodów związanych z bezpieczeństwem – tłumaczy. – Nasze badania wykazały, że siedem na dziesięć badanych kierowczyń przyznaje, że pasażerowie reagują zdziwieniem, widząc kobietę wykonującą ten zawód. Nie ma żadnych przesłanek, które mogłyby powodować, że ta branża miałaby być domeną mężczyzn – podkreśla.

Usługa "Dla niej" pozwala kobiecie za kierownicą odrzucić zlecenie od pasażera płci męskiej, oczywiście bez żadnych konsekwencji finansowych w postaci opłaty anulacyjnej. Ze względu na stosunkowo niski udział kierowczyń taxi we flocie, czas oczekiwania na taki przejazd może być dłuższy niż w innych usługach.

Posłuchaj

2:48
Przejazd taksówką od kobiet dla kobiet. Pilotażowa usługa "Dla niej" działa w Trójmieście (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kobieta taksówkarz. "Trzeba się do tego przyzwyczajać"

Co o nowej usłudze taksówkarskiej sądzą mieszkanki Trójmiasta? – Jak najbardziej jestem za tym. Często możemy zauważyć na ulicach miast kobiety prowadzące autobus. Gdy ostatnio wybierałam się z rodziną na gdańską starówkę, taksówką podjechała kobieta. Byłam zaskoczona, ale trzeba się do tego przyzwyczajać – mówi jedna z kobiet. – Nigdy nie miałam negatywnych doświadczeń z taksówkarzami mężczyznami, więc nie robi to dla mnie różnicy, ale dla niektórych kobiet to może być lepsze rozwiązanie – dodaje inna.

Firma nie wyklucza wprowadzenia usługi "Dla niej" w innych polskich miastach, także w Warszawie czy w Krakowie. 


Najczęściej czytane

Baba za kierownicą, czyli bezpieczna jazda

Kobiety jeżdżą bezpieczniej niż mężczyźni – do takich wniosków doszli eksperci z Instytutu Transportu Samochodowego. Kobiety (które stanowią 41 proc. wszystkich kierowców samochodów osobowych) częściej stosują się do przepisów drogowych, a co za tym idzie, powodują mniej wypadków. W 2021 roku tylko do 38 proc. wypadków w Polsce doszło z winy przedstawicielek płci pięknej. Poza tym spośród wszystkich kierowców przyłapanych na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu stanowiły one tylko 8 proc.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzący: Piotr Firan
Autorka materiałów reporterskich: Marta Włodarczyk
Data emisji: 28.03.2022
Godzina emisji: 7.49

kr

Polecane