Teatr, który pobudza wyobraźnię w sposób szczególny – Teatr Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teatr, który pobudza wyobraźnię w sposób szczególny – Teatr Polskiego Radia
Janusz Kukuła przed Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie SandomierskimFoto: Cezary Piwowarski/PR

Co roku, 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji Anna Popek zaprosiła słuchaczy Trójki do szczególnego miejsca, które pobudza wyobraźnię, jak żadne inne – do Teatru Polskiego Radia. O jego specyfice opowiadał w "Leniwym przedpołudniu" Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

  • Międzynarodowy Dzień Teatru to święto obchodzone corocznie 27 marca. W tym roku przypada sześćdziesiąta edycja wydarzenia.
  • Dlaczego radio nazywane jest teatrem wyobraźni i jaki jest przepis na dobry spektakl radiowy? – o tym opowiedział w Trójce Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
  • W tę szczególną datę w Programie 1 Polskiego Radia będzie miała miejsce premiera cyklu zatytułowanego "Współczesny dramat Ukrainy w Teatrze Polskiego Radia".

Przepis na dobry spektakl radiowy 

– To jest bardzo poważny temat, wymagający kilku godzin rozmowy. Najprościej rzecz biorąc: wszystko zależy od umiejętności grupy ludzi. W radiu każda praca jest współpracą, a w Teatrze Polskiego Radia szczególnie. Nasza praca to wyobraźnia kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu osób. Najpierw jest wyobraźnia pisarza, symboliczna biała kartka i tworzenie wyjątkowego świata. Następnie wyobraźnia reżysera, aktorów oraz ta najważniejsza – wyobraźnia naszych słuchaczy. To wszystko nakłada się jedno na drugie – mówił w Trójce Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Świat niezwykły

– Jeżeli uda nam się zbudować świat, w którym słuchacze potrafią odnaleźć cząstkę własnego doświadczenia, patrzenia na świat i własnych marzeń, wtedy możemy mówić o sukcesie. Do dyspozycji mamy tylko - lub aż - słowa. W doświadczeniu ludzkim nie ma niczego, czego nie można by nimi nazwać. Wyobraźnia człowieka to wielka potęga i chyba najważniejszy element, wraz z językiem, w którym to wszystko się wspiera i przenika. To dzięki nim powstaje nasz wewnętrzny świat, którym bardzo chcemy się podzielić z innymi ludźmi – zaznaczył dyrektor.

Czytaj także:

Święto teatru celebrowane w sposób niezwykły 

– To wszystko, o czym rozmawiamy, ma szczególne znaczenie zwłaszcza dzisiaj. W tym roku święto teatru jest hołdem dla odwagi i bohaterstwa ludzi na Ukrainie. Wszyscy europejczycy i artyści na całym świecie powinni zadedykować ten dzień artystom ukraińskim i wspierać ich nie tylko całym sercem, ale wszystkim, co możemy. To nasz wielki obowiązek – podkreślił Janusz Kukuła.

Posłuchaj

46:09
Teatr, który pobudza wyobraźnie w sposób szczególny - Teatr Polskiego Radia (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Współczesny dramat Ukrainy w Teatrze Polskiego Radia

Dziś, w tę szczególną datę w Programie 1 Polskiego Radia będzie miała miejsce premiera cyklu poświęconego dramatom ukraińskich twórców– Na inaugurację tego cyklu wybraliśmy bardzo wstrząsający dramat. Dotyczy on życia w cieniu katastrofy czarnobylskiej. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy zaprezentować go naszym słuchaczom właśnie dziś – podsumował gość "Leniwego przedpołudnia". 

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 27.03.2022
Godzina emisji: 11.11

zch

Polecane