Los uchodźców. Emocje zapisane w muzyce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Los uchodźców. Emocje zapisane w muzyce
Uchodźcy z Ukrainy w Centrum Pomocy Humanitarnej w Przemyślu, 24 marca 2022 roku. Miesiąc po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Przemyślu jest dużo mniej uchodźców niż w ostatnich tygodniachFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Polska stała się przystanią dla milionów Ukraińców, zmuszonych do opuszczenia swojego kraju uciekając przed wojną. – "Francuski łącznik" za pośrednictwem muzyki postara się przekazać emocje kogoś, komu przychodzi pożegnać rodzinę, przyjaciół i wszystko to, co znajome – mówiła, zapraszając na audycję Monika Małkowska. 

– Są różne powody, dla których ludzie opuszczają swoje domy, znane okolice i oswojone miejsca, nieraz wbrew sobie wybierając się w świat, poszukując lepszego miejsca dla siebie i swoich dzieci. Większość przeżywa konieczność opuszczenia rodzinnego domu jak traumę. Każdy chce żyć w kraju wolnym od przemocy i dającym szansę rozwoju – dodaje autorka audycji. 

Najczęściej czytane

Są ludzie niezbyt przywiązani do własnego kraju; są też tacy, którzy będą dla niego ryzykować życiem. Dla tych pierwszych emigracja jest metodą życia, poczuciem wolności, przygodą; dla drugich – traumą. Uchodźcy z Ukrainy znajdują w Polsce serdeczne przyjęcie; w Polakach – ludzi bezinteresownie pomagających, wspierających, dzielących się własnym dobytkiem, zarobkami, czasem, wiedzą i wszystkim, czego trzeba, by człowiek czuł się w obcym kraju jak – choć trochę – jak wśród przyjaciół. 

 »» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ – zobacz serwis specjalny «« 

Pozostawienie swojego domu, utrata dotychczasowego życia porównywalna jest do straty kogoś bliskiego. – To jest jak żałoba - mówi jedna ze specjalistek udzielających pomocy psychologicznej uchodźcom na dworcu kolejowym w Przemyślu. Z jej obserwacji wynika, że większość uchodźców nie pokazuje po sobie emocji. Zwykle na początku nie od razu dociera do nich to, co się wydarzyło. 

Posłuchaj

49:14
Wygnani ze swoich domów. Los uchodźcy w muzyce (Francuski łącznik/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Dopóki są w podróży, mają cel. Wiedzą, że muszą się uchronić, przemieścić, uciec od bezpośredniego zagrożenia. Zanim dotrze do nich tak naprawdę to, co się stało, to mija jeszcze trochę czasu, nawet kilka tygodni – ocenia w rozmowie z PAP. 

Les Migrants - "Hymne aux migrants" (clip vidéo)/Droit Libre TV

Lista utworów:

Maanam "Tu jest mój dom"
Enrico Macias "Adieu mon pays"
Field Music "Canzone Contro La Paura"
Steve Earle "City Of Immigrants"
Les Migrants "Hymne aux migrants"
Alexis Torres Machado "For My Immigrants"
Led Zeppelin "Immigrant Song"
Les Enfoirés "À côté de toi"
Compagnia D'Opera Italiana "Va pensiero"

Enrico Macias "Adieu mon pays" | Archive INA/Ina Chansons

***

Tytuł audycji: Francuski łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 26.03.2022
Godzina emisji: 15.07

gs

Polecane