Ukraińskie dzieci w polskich szkołach. Reportaż [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ukraińskie dzieci w polskich szkołach. Reportaż [POSŁUCHAJ]
Spotkanie liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej z dziećmi z Białorusi i Ukrainy w szkole Centrum Białoruskiej Solidarności 24 marca 2022 roku w WarszawieFoto: PAP/Rafał Guz

Już ponad 90 tysięcy dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy przyjęto do polskich szkół. Większość z nich trafiła do dużych miast. Najwięcej uczniów zapisano do szkół podstawowych w woj. mazowieckim, dolnośląskim i śląskim. Ale nie brakuje ich też w mniejszych miejscowościach. 

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym numer 5 uczy się już kilkanaście dzieci ukraińskich. – Trwają zapisy kolejnych uczniów. Tu mogą liczyć nie tylko na możliwość nauki języka polskiego, ale przede wszystkim na wsparcie i życzliwość rówieśników. Nie ulega wątpliwości, że te dzieci mają traumę i skutki tego, co przeżyły, będą widoczne jeszcze przez dłuższy czas. Naszym zadaniem jest zapewnienie im pełnego poczucia bezpieczeństwa – mówi Mariusz Horowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Nowym Sączu. Z kolei przewodnicząca szkoły, Aleksandra Rembilas, wraz z innymi rówieśnikami opiekuje się nowymi uczniami z Ukrainy. – Staramy się pomagać na lekcji i spędzać z nimi czas na przerwach, aby nie czuli się obco i samotnie  tłumaczy. 

Wystarczy zgłoszenie i dowód osobisty

Do polskiej szkoły ukraińskie dziecko zapisuje rodzic. Powinien zgłosić się do placówki znajdującej się najbliżej jego miejsca pobytu lub obecnego miejsca zamieszkania, i po prostu zapisać dziecko. Wystarczy zgłosić się do dyrektora szkoły, poinformować, ile klas dziecko skończyło w systemie ukraińskim, oraz podać aktualne, podstawowe informacje. Wystarczy dowód osobisty rodzica. Jeśli najbliższa szkoła nie będzie miała żadnego wolnego miejsca, skieruje ukraińskiego ucznia do urzędu gminy lub dzielnicy, a ta wskaże konkretną placówkę. 

Decyzja dyrektora

Dyrektor szkoły decyduje o tym, jak w jego placówce będzie wyglądała edukacja dzieci z Ukrainy. Ci uczniowie, którzy znają język polski, mogą dołączyć do już istniejących klas. Z kolei dla pozostałych są tworzone oddziały przygotowawcze. Teraz w takich placówkach jest 10 procent ukraińskich dzieci. 

Nauka języka polskiego

Warunkiem, żeby szkoła mogła otworzyć oddział przygotowawczy, jest określona liczba godzin nauki języka polskiego. Szef resortu edukacji zapowiedział, że nauczyciele z Ukrainy, którzy będą chcieli pracować w polskim systemie edukacji, będą mogli przejść odpowiednie kursy, a nauczycielki z Ukrainy, które przyjechały do Polski, mają możliwość nauki podstaw języka polskiego. 

Coraz więcej uczniów

Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło już 180 milionów złotych na dodatkowe godziny zajęć psychologicznych i pedagogicznych dla dzieci ukraińskich i polskich. MEiN szacuje, że do Polski przyjechało 700 tysięcy ukraińskich dzieci w wieku szkolnym. Około 105 tysięcy trafiło już do polskich szkół. W ciągu doby liczba ukraińskich dzieci zapisywanych do polskich szkół zwiększa się średnio o około 10 tysięcy. Ukraińscy uczniowie trafiają głównie do szkół podstawowych. 

Istotne oddziały przygotowawcze 

Anna Zalewska, członek nowo utworzonej Rady do spraw Edukacji Uchodźców przy resorcie edukacji, podkreśla, że tworzenie oddziałów przygotowawczych jest szczególnie istotne w przypadku dzieci, które nie mówią po polsku, bowiem przydzielenie ich do istniejących klas mogłoby pogłębić ich traumę. Jak zapewnia, samorządy otrzymają pieniądze na tworzenie takich klas. 

Posłuchaj

11:39
"Uchodźca w szkolnej ławce" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także w kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego. 

***

Tytuł reportażu: Uchodźca w szkolnej ławce
Autorka reportażu: Monika Chrobak
Data emisji: 28.03.2022
Godzina emisji: 18.42

Polecane