Ceremonia wręczenia Oscarów już po raz 94. Na co się przygotować?
Już po raz 94., w nocy z niedzieli na poniedziałek, będzie miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie filmu. W Los Angeles wręczone zostaną Oscary. Czego mogą spodziewać się fani kina? Czy będą zaskoczeni tegoroczną formułą?
Gala wręczenia nagród przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej odbywa się po raz 94. w historii
Foto: Shutterstock/Featureflash Photo Agency
Oscary to nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Jak donoszą komentatorzy zza oceanu, forma ceremonii znana fanom kina z ostatnich dekad zostanie utrzymana również w tym roku. – Pomimo kosmetycznych zmian i eksperymentów z prowadzącymi i gospodarzami, Oscary w dużej mierze zakorzeniły się w tradycji. Jak podkreśliła jedna ze stacji, to produkcja wydarzenia na miarę XX wieku, tak jakby zapomniano, że przed szklanym ekranem są już widzowie XXI stulecia – relacjonował ze Stanów Zjednoczonych Jan Pachlowski.
– Mimo że na widowni zasiądzie mniej gości, niż w ubiegłych latach, wrócić ma zwykła, pocovidowa normalność. Najwięcej kontrowersji wzbudził fakt, że aż osiem kategorii uznano za mniej ważne, a statuetki dla ich zwycięzców zostaną wręczone jeszcze przed oficjalną galą. Wideo z tego wydarzenia zostanie następnie wmontowane do transmisji. Wielu krytyków tej decyzji uważa, że to posunięcie Akademii wyraźnie pokazuje, że "świat filmu wartościowany jest na tych ważniejszych i mniej ważnych" – mówił korespondent Polskiego Radia.
Czytaj także:
Polskie akcenty w Hollywood
– W tym roku nie zabraknie też polskich akcentów w postaci Janusza Kamińskiego nominowanego za zdjęcia do obrazu "West Side Story" oraz krótkometrażowego filmu "Sukienka" – przypomniał Jan Pachlowski. Korespondent rozmawiał z reżyserem tego obrazu Tadeuszem Łysiakiem. – To wspaniałe. Można powiedzieć, że polskie kino kwitnie. Mamy wielu młodych twórców. Cieszę się i jestem wdzięczny dyrektorowi PISF-u, który wpiera młodych. Warto dać dojść im do głosu. Ich kino nie rozlicza się z historią, a opowiada o rzeczach współczesnych i energicznych. To jest nam teraz bardzo potrzebne – podsumował reżyser.
Slash ft. Myles Kennedy & The Conspirators - Crazy Train (Live)/WARSZAWSKA SZKOŁA FILMOWA
W przygotowaniu do gali – Joachim Trier i jego twórczość
– Jednym z najbardziej docenionych przez Akademię Filmową w tym roku europejskich twórców jest Joachim Trier. Jego najnowszy film "Najgorszy człowiek na świecie" ma szanse na zdobycie aż dwóch statuetek. Już teraz w sieci można zapoznać się z wcześniejszą twórczością reżysera – zachęcał Ryszard Jaźwiński.
– Chcieliśmy przypomnieć widzom lub zapoznać ich z twórczością tego młodego norweskiego reżysera. Cenię go za wrażliwość w filmach. W sieci można już obejrzeć trzy jego filmy: "Głośniej od bomb" – szalenie nowojorski film z międzynarodową obsadą, "Oslo, 31 sierpnia" – melancholijną opowieść pełną piekielnie trafnych obserwacji oraz "Telma" – film, który imponuje pod względem efektów wizualno-dźwiękowych – zapraszała Marlena Wilcan z platformy kin studyjnych.
Noc Oscarowa w Trójce
***
Tytuły audycji: Zapraszamy na weekend, Fajny film
Prowadzą: Tomasz Miara, Ryszard Jaźwiński
Autor relacji: Jan Pachlowski
Gość: (Marlena Wilcan, z platformy kin studyjnych)
Data emisji: 26.03.2022
Godziny emisji: 7.18, 7.50
zch