Ceremonia wręczenia Oscarów już po raz 94. Na co się przygotować?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ceremonia wręczenia Oscarów już po raz 94. Na co się przygotować?
Gala wręczenia nagród przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej odbywa się po raz 94. w historiiFoto: Shutterstock/Featureflash Photo Agency

Już po raz 94., w nocy z niedzieli na poniedziałek, będzie miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie filmu. W Los Angeles wręczone zostaną Oscary. Czego mogą spodziewać się fani kina? Czy będą zaskoczeni tegoroczną formułą?

Oscary to nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Jak donoszą komentatorzy zza oceanu, forma ceremonii znana fanom kina z ostatnich dekad zostanie utrzymana również w tym roku. – Pomimo kosmetycznych zmian i eksperymentów z prowadzącymi i gospodarzami, Oscary w dużej mierze zakorzeniły się w tradycji. Jak podkreśliła jedna ze stacji, to produkcja wydarzenia na miarę XX wieku, tak jakby zapomniano, że przed szklanym ekranem są już widzowie XXI stulecia – relacjonował ze Stanów Zjednoczonych Jan Pachlowski.

– Mimo że na widowni zasiądzie mniej gości, niż w ubiegłych latach, wrócić ma zwykła, pocovidowa normalność. Najwięcej kontrowersji wzbudził fakt, że aż osiem kategorii uznano za mniej ważne, a statuetki dla ich zwycięzców zostaną wręczone jeszcze przed oficjalną galą. Wideo z tego wydarzenia zostanie następnie wmontowane do transmisji. Wielu krytyków tej decyzji uważa, że to posunięcie Akademii wyraźnie pokazuje, że "świat filmu wartościowany jest na tych ważniejszych i mniej ważnych" – mówił korespondent Polskiego Radia. 

Czytaj także:

Polskie akcenty w Hollywood

– W tym roku nie zabraknie też polskich akcentów w postaci Janusza Kamińskiego nominowanego za zdjęcia do obrazu "West Side Story" oraz krótkometrażowego filmu "Sukienka" – przypomniał Jan Pachlowski. Korespondent rozmawiał z reżyserem tego obrazu Tadeuszem Łysiakiem. – To wspaniałe. Można powiedzieć, że polskie kino kwitnie. Mamy wielu młodych twórców. Cieszę się i jestem wdzięczny dyrektorowi PISF-u, który wpiera młodych. Warto dać dojść im do głosu. Ich kino nie rozlicza się z historią, a opowiada o rzeczach współczesnych i energicznych. To jest nam teraz bardzo potrzebne – podsumował reżyser.

Slash ft. Myles Kennedy & The Conspirators - Crazy Train (Live)/WARSZAWSKA SZKOŁA FILMOWA

Posłuchaj

6:52
Przygotowanie do 94. ceremonii wręczenia Oscarów. Relacja z Los Angeles (Pora na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W przygotowaniu do gali – Joachim Trier i jego twórczość 

– Jednym z najbardziej docenionych przez Akademię Filmową w tym roku europejskich twórców jest Joachim Trier. Jego najnowszy film "Najgorszy człowiek na świecie" ma szanse na zdobycie aż dwóch statuetek. Już teraz w sieci można zapoznać się z wcześniejszą twórczością reżysera – zachęcał Ryszard Jaźwiński.

– Chcieliśmy przypomnieć widzom lub zapoznać ich z twórczością tego młodego norweskiego reżysera. Cenię go za wrażliwość w filmach. W sieci można już obejrzeć trzy jego filmy: "Głośniej od bomb"  szalenie nowojorski film z międzynarodową obsadą, "Oslo, 31 sierpnia"  melancholijną opowieść pełną piekielnie trafnych obserwacji oraz "Telma"  film, który imponuje pod względem efektów wizualno-dźwiękowych – zapraszała Marlena Wilcan z platformy kin studyjnych.

Posłuchaj

3:44
W przygotowaniu do gali – Joachim Trier i jego twórczość (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Noc Oscarowa w Trójce

Relacje z nocnej gali, sylwetki wszystkich nagrodzonych oraz komentarze na gorąco i opinie ekspertów zaprezentuje Program 3 Polskiego Radia, który zaplanował specjalny, czterogodzinny blok "Noc Oscarów w Trójce". Na filmowe emocje prosto z Hollywood zaprasza Ryszard Jaźwiński. Początek o godz. 2.00 w nocy.

***

Tytuły audycji: Zapraszamy na weekendFajny film
Prowadzą: Tomasz MiaraRyszard Jaźwiński
Autor relacji: Jan Pachlowski
Gość: (
Marlena Wilcan, z platformy kin studyjnych)
Data emisji: 26.03.2022
Godziny emisji: 7.18, 7.50

zch

Polecane