Czerwona sukienka, wiśnie i pikantne strofy Tuwima

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Czerwona sukienka, wiśnie i pikantne strofy Tuwima
Kaśka SochackaFoto: mat. promocyjne / Agata Trafalska

Kobieca wersja "Czerwonej sukienki" Fisza, zremiksowana "Wiśnia" Kaśki Sochackiej i strofy Juliana Tuwima w rockowo-jazzowej oprawie – takie atrakcje słuchaczom "Naszej tonacji" zapewnił Mateusz Tomaszuk.

"Czerwona sukienka" to sztandarowy utwór z wydanej w 2000 roku debiutanckiej płyty Fisza pt. "Polepione dźwięki". Późniejszy członek kolektywu Fisz Emade Tworzywo trzymał się jeszcze wtedy mocno hiphopowej stylistyki. 18 lat później piosenkę odkurzyła Justyna Święs. Wokalistka The Dumplings nie nagrała jednak klasycznego coveru, lecz kawałek zainspirowany oryginałem Fisza, w którym zmodyfikowała tekst i dołożyła do niego własną linię melodyczną.

Utworem "Wiśnia" w 2019 roku przebiła się do szerokiej świadomości słuchaczy Kaśka Sochacka. Wzruszająca ballada, zaśpiewana z minimalistycznym, opartym na dźwiękach fortepianu akompaniamentem, doczekała się remiksu "Ziela version", którego autorem był Patryk Kienast. Obie wersje można usłyszeć na debiutanckiej epce wokalistki rodem z Pradeł, w województwie śląskim.

Jazzowo-rockowe erotyki

Projekt Jazzombie powstał spontanicznie podczas wspólnej trasy koncertowej zespołów Lao Che i Pink Freud. Zaczęło się od wspólnego jammowania, które zaowocowało powstaniem pierwszych utworów. W końcu muzycy postanowili nagrać materiał na pełnowymiarową płytę. Zaszyli się w tym celu w studiu nagrań w Górach Izerskich, gdzie powstał album "Erotyki".

Krążek ukazał się w 2016 roku i wywołał sensację. Muzycznym eksperymentom i dźwiękowym zabawom rockowo-jazzowego składu towarzyszyły przesiąknięte erotyką wiersze autorstwa takich poetów, jak Bolesław Leśmian, Emil Zegadłowicz, Jan Brzechwa czy Julian Tuwim. Właśnie spod pióra tego ostatniego wyszedł utwór "Sic!", opowiadający o miłosnej przygodzie, jaką podmiot liryczny przeżył wspólnie z pewną panią spacerującą z ratlerkiem o imieniu Smyk po warszawskim Nowym Świecie.  


Posłuchaj

50:58
Czerwona sukienka, wiśnie i pikantne strofy Tuwima (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Justyna Święs – "Czerwona sukienka"
 2. Dłonie – "Czas"
 3. Jazzombie – "Sic!"
 4. Duchy – "Jestem tylko ja"
 5. Blokowisko – "Ćma"
 6. Bluszcz – "Simson"
 7. Kaśka Sochacka – "Wiśnia (Ziela version)"
 8. Ofelia – "Tu"
 9. Nosowska – "O papierkach"
 10. Patryk Pietrzak – "Las rąk"
 11. Karaś / Rogucki – "Zapasowy tlen"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzący: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 25.03.2022
Godzina emisji: 12.08

kc

Polecane