Oscary 2022. Przesłanie miłości i tolerancji w nominowanej "Sukience"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Oscary 2022. Przesłanie miłości i tolerancji w nominowanej "Sukience"
Czy Anna Dzieduszycka dorzuci do kolekcji swoich nagród Oscara?Foto: Forum / Michał Sierszak

– Szanujmy się, kochajmy i miejmy otwarte oczy, bo każdy ma inną perspektywę patrzenia na życie – mówi Anna Dzieduszycka, odtwórczyni głównej roli w nominowanym do Oscara filmie "Sukienka". Czy ten krótkometrażowy obraz zdobędzie cenną statuetkę, dowiemy się w nocy z niedzieli na poniedziałek.

"Sukienka" w reżyserii Tadeusza Łysiaka to opowieść o pracującej w przydrożnym motelu Julii, która – ze względu na swój wyjątkowo niski wzrost – tłumi w sobie najgłębsze pragnienia, także te związane z potrzebą miłości i seksualnego spełnienia. Obiektem jej fantazji, które wreszcie mają szansę się urzeczywistnić, staje się przystojny kierowca ciężarówki. – Grana przeze mnie Julka cały czas dąży do tego, aby spełnić swoje marzenia. Finał może być różny, ale najważniejsze jest to, że próbujemy, staramy się. Moim przesłaniem jest to, aby każdy traktował drugiego tak, jak sam chciałby być traktowany. Szanujmy się, kochajmy i miejmy otwarte oczy, bo każdy ma inną perspektywę patrzenia na życie – mówi Anna Dzieduszycka.

"Sukienka" robi wielkie wrażenie na widzach

"Sukienka", wyprodukowana przez Warszawską Szkołę Filmową, jest nominowana do Oscara w kategorii "Najlepszy krótkometrażowy film aktorski". Konkurencja jest mocna, ale reakcje tych, którzy już oglądali film, pozwalają wierzyć w końcowy sukces. Zwłaszcza że dotyczy to też Stanów Zjednoczonych, gdzie polska ekipa wyjeżdżała promować swoje dzieło, m.in. biorąc udział w lunchu zorganizowanym w Hollywood dla tegorocznych nominowanych. – Reakcje były znakomite. Każdy, kto ten film obejrzał i potem z nami rozmawiał, był zachwycony. To jest dla nas niesamowicie budujące – opowiada Tadeusz Łysiak.


Posłuchaj

3:02
"Sukienka" z szansą na Oscara (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czy w ślad za zachwytami pójdzie wręczenie polskiemu filmowi Oscara, przekonamy się już w nocy z najbliższej niedzieli na poniedziałek, kiedy to w Los Angeles odbędzie się ceremonia rozdania tych pożądanych przez filmowców statuetek. Jednak już sama nominacja jest wielkim sukcesem 29-letniego reżysera, który nakręcił "Sukienkę", jeszcze będąc w szkole filmowej. Łysiak nie wyklucza, że poruszony przez niego temat znajdzie rozwinięcie w pełnometrażowej fabule.

źródło: YouTube / WARSZAWSKA SZKOŁA FILMOWA

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 25.03.2022
Godzina emisji: 11.17

kc

Polecane