Dezinformacja w sieci – jak się przed nią obronić?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dezinformacja w sieci – jak się przed nią obronić?
W sieci wiele osób chce nas przekonać do swych racjiFoto: Shutterstock / pathdoc

Choć w internecie nie brakuje mechanizmów chroniących nas przed dezinformacją, to przede wszystkim od nas samych zależy, czy będziemy odporni na tzw. fake newsy – uważa ekspert do spraw nowych technologii i bezpieczeństwa dr Maciej Kawecki.

Dezinformacja ma wiele form i może pochodzić z różnych źródeł, ale w dzisiejszych czasach do jej rozsiewania służy przede wszystkim internet. Zdaniem dra Macieja Kaweckiego musimy się pogodzić z tym faktem i aktywnie chronić swój umysł przed zalewem fałszywych wiadomości. – Tego zjawiska nigdy nie wyeliminujemy, ponieważ wpisało się już w ekosystem internetu. Jest bardzo skutecznym mechanizmem prowadzenia wojny informacyjnej, która jest dzisiaj stanem permanentnym. Możemy tylko robić wszystko, by być odpornym na dezinformację i nie paść jej ofiarą – mówił gość audycji "Trójka do trzeciej".

Zmiana raz wyrobionych poglądów jest bardzo trudna, dlatego warto upewnić się, że naszą wiedzę czerpiemy z rzetelnych źródeł. Istnieją mechanizmy pomagające weryfikować informacje, na przykład w postaci gwiazdek umieszczanych w mediach społecznościowych przy zweryfikowanych kontach. Są też platformy, gdzie można zgłaszać strony siejące dezinformację. – Medium społecznościowe nigdy w stu procentach nie wyręczy nas w walce z dezinformacją – ostrzega jednak dr Kawecki.

Pod osądem algorytmów

Gość Trójki zwrócił uwagę na fakt, że ocenianiem treści zajmują się w zdecydowanej większości nie żywi ludzie, lecz algorytmy, które wciąż są omylne. – Kilka lat temu, gdy były wielkie pożary w Australii, udostępniłem zdjęcie dziewczynki z misiem koala, oznaczając treść wpisu jako nieprawdziwą. Wtedy jeszcze język polski nie był zbyt trafnie oceniany przez algorytmy, w związku z czym wpis został uznany za siejący dezinformację tylko dlatego, że udostępniłem grafikę, która była fejkiem – opowiadał dr Kawecki.

Trwająca od miesiąca wojna Rosji z Ukrainą spowodowała nową falę fake newsów rozpowszechnianych w sieci. Dotyczy to często zdjęć zrobionych rzekomo w trakcie tego konfliktu zbrojnego. – Jeśli widzimy jakieś zdjęcie, które jest kontrowersyjne i budzi skrajne emocje, powinien nam się od razu włączyć mechanizm kontrolny – mówił rozmówca Mariusza Drozdy. Jednym ze sposobów na zweryfikowanie prawdziwości takiej fotografii jest wrzucenie jej do wyszukiwarki Google'a i sprawdzenie, kiedy po raz pierwszy została opublikowana. Jeśli było to kilka lat temu, wiadomo, że mamy do czynienia z dezinformacją.


Posłuchaj

7:27
Jak się chronić przed dezinformacją w sieci (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: dr Maciej Kawecki (ekspert ds. nowych technologii i bezpieczeństwa)
Data emisji: 24.03.2022
Godzina emisji: 14.36

kc 


Polecane