Tomasz Łęcki: Chronimy dzieła sztuki i zabytki, to ważne dla wspólnej przyszłości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tomasz Łęcki: Chronimy dzieła sztuki i zabytki, to ważne dla wspólnej przyszłości
Konserwatorzy demontują drewnianą rzeźbę Chrystusa z katedry ormiańskiej we Lwowie. Rzeźba powstała między XV a XVIII wiekiem.Foto: PAP/Vitaliy Hrabar

W minionym tygodniu dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu pojechał z transportem darów dla Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie. Dostarczono m.in. środki do zabezpieczenia dzieł sztuki, na wypadek ich ewakuacji. Z powrotem zabrano ukraińskie książki, które trafiły do Biblioteki Raczyńskich.

  • Narodowa Galeria Sztuki we Lwowie posiada niezwykle bogate zbiory polskich twórców, m.in. Jacka Malczewskiego. Przywieziony transport pozwoli na zabezpieczenie wielu dzieł sztuki.
  • Ukraińskie książki trafiły do Biblioteki Raczyńskich. Są to pozycje dla dzieci, młodzieży, książki popularnonaukowe, tomiki poezji i powieści.

Współpraca i wielkie emocje

Do Lwowa zawieziono materiały potrzebne do zabezpieczania dzieł sztuki. – Czujemy się odpowiedzialni za ten kontakt z Lwowem, konkretnie z tym wielooddziałowym muzeum – Lwowską Galerią Sztuki, dlatego że podpisaliśmy memorandum, list o współpracy i mamy z nimi wspólne projekty na przyszłość – tłumaczy Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, który w minionym tygodniu pojechał z transportem darów dla Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie. – Jeżeli mielibyśmy coś dowieźć, mamy już doświadczenie – deklaruje.

Podczas tej podróży na własne oczy przekonał się, jak walczy Ukraina i jak ważne jest wspieranie naszego wschodniego sąsiada. – Emocje były, kiedy dojeżdżaliśmy do granicy: ogromnie poruszający był widok tych przechodzących osób, matek z dziećmi. Potem, za granicą, każda droga zaczyna się śluzą, punktem kontrolnym z worków z piaskiem i zapór stalowych obsadzonych przez mężczyzn w mundurach – opisuje. – Każdy most, nawet jeśli nie jest obsadzony, ma przygotowane gniazda dla broni maszynowej – dodaje.

Przeczytaj także


Szansa na nowe otwarcie

– Uważam, że otwieramy fenomenalny nowy okres. To jest ogromna szansa: pomagając Ukrainie, dbamy o naszą przyszłość. Przeszłości nie da się wymazać, przeszłość trzeba wyjaśniać, tym bardziej że była bardzo bolesna. Ale to doświadczenie buduje kompletnie nowy rozdział w tych relacjach i myślę, że on, z punktu widzenia tych wielkich interesów Ukrainy i Polski, jest bezcenny – mówi dyrektor Łęcki. – To, co robią Polacy, jest absolutnie nie do wymazania z pamięci Ukraińców – zapewnia.


Posłuchaj

3:26
Poznańskie Muzeum Narodowe wspiera lwowską Narodową Galerię Sztuki (trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Jacek Butlewski
Data emisji: 24.03.2022
Godzina emisji: 11.40

pr

Polecane