Jeszcze w zielone gramy – Międzynarodowy Dzień Teatru 2022 w TPK

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto obchodzone corocznie 27 marca. Przypadająca w tym roku, sześćdziesiąta edycja wydarzenia, nie będzie jednak radosnym świętem. Mimo to świat ma szansę uświadomić sobie, jaka odpowiedzialność spoczywa na teatrze.

Jeszcze w zielone gramy – Międzynarodowy Dzień Teatru 2022 w TPK

Międzynarodowy Dzień Teatru 2022

Foto: mat. prasowe

Dwa poprzednie lata stanowiły dla teatru wyjątkowe doświadczenie izolacji i stawiały pod znakiem zapytania jego sens: zamykanego, pozbawianego publiczności. Trwająca od miesiąca wojna unieważniła to pytanie. Teatr, podnoszący się po kolejnych falach pandemii, ma do wykonania zadanie wyjątkowe, jak może nigdy dotąd.

Świadczą o tym orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru 2022: światowe oraz – polskie. Pierwsze napisał amerykański reżyser operowy i teatralny Peter Sellars. ITI – Międzynarodowy Instytut Teatralny – stworzenie polskiego wariantu orędzia powierzył w tym roku reżyserce teatralnej, od nowego sezonu dyrektorce Teatru Dramatycznego w Warszawie, Monice Strzępce.

Peter Sellars diagnozuje sytuację, w jakiej znalazł się świat: "(…) żyjemy na krawędzi czasu. Redakcje mediów nie radzą sobie z tym, czego doświadczamy". I pyta: "Jaki język i jakie obrazy mogłyby nam pozwolić zrozumieć głębokie zmiany i pęknięcia, których doświadczamy? I jak możemy przekazać treść naszego życia teraz – nie jako reportaż, a doświadczenie?" (tłum. Arkadiusz Majewski).

Monika Strzępka wraz z Dramatycznym Kolektywem podkreśla: "To jest orędzie na czas wojny, która trwa, i na czas pokoju, który nadejdzie". To jest przesłanie ostatecznie zredagowane w tych dniach, po zbombardowaniu Teatru Dramatycznego w Mariupolu.


Zbombardowany Teatr Dramatyczny w Mariupolu Zbombardowany Teatr Dramatyczny w Mariupolu

Oba teksty są radykalne i tak mocno wybrzmiewają, jak nigdy dotąd właśnie. Czy oboje – Strzępka i Sellars – apelują tylko do przekonanych? Czy ich głosy usłyszy świat? Jaką mają siłę? Czy są w stanie przebić się poprzez medialne przekazy i dobitniej niż obrazy?

O tym między innymi rozmawialiśmy w "Trójce pod Księżycem" z krytykiem teatralnym Tomaszem Domagałą. Naszym gościem na dwa dni przed Międzynarodowym Dniem Teatru 2022 była także Monika Strzępka, która już 24 marca na placu Defilad zaprezentowała orędzie wraz ze współpracowniczkami i miastem, budując ogromny napis: "Dzieci".

Demonstracja przed Teatrem Narodowym w Pradze. Rosyjski napis "Dzieci" - taki sam, jaki miał chronić przed atakiem zbombardowany teatr w Mariupolu, w którego gruzach zginęło 30 osób, a ok. 100 zostało rannych Demonstracja przed Teatrem Narodowym w Pradze. Rosyjski napis "Dzieci" - taki sam, jaki miał chronić przed atakiem zbombardowany teatr w Mariupolu, w którego gruzach zginęło 30 osób, a ok. 100 zostało rannych

W kalendarium TPK przypomnieliśmy, że 27 marca 2021 roku Gdańsk żegnał profesora Jerzego Limona – szekspirologa, twórcę Festiwalu Szekspirowskiego oraz Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Nie zapomnieliśmy też o 81. urodzinach Wojciecha Młynarskiego.

W cyklu "Pomagamy Ukrainie" zaprosiliśmy wraz z Olgą Sobkowicz na Wieczór Poezji Ukraińskiej pt. "Ukraina jest Światem" w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Odbędzie się on w siedzibie IT przy ul. Jazdów 1 w przeddzień Dnia Teatru, w sobotę 26 marca o 19.30.

W trzecim roku, wyjątkowo trudnym również dla teatru, powtarzamy za Wojciechem Młynarskim: "jeszcze w zielone gramy, jeszcze nie umieramy..." Teatr tak łatwo się nie poddaje!


Jeszcze w zielone gramy – Międzynarodowy Dzień Teatru 2022 w TPK (Trójka Pod Księżycem)
1:53:34
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 25.03.2021
Godzina emisji: 0.05

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.