Jeszcze w zielone gramy – Międzynarodowy Dzień Teatru 2022 w TPK

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jeszcze w zielone gramy – Międzynarodowy Dzień Teatru 2022 w TPK
Międzynarodowy Dzień Teatru 2022Foto: mat. prasowe

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto obchodzone corocznie 27 marca. Przypadająca w tym roku, sześćdziesiąta edycja wydarzenia, nie będzie jednak radosnym świętem. Mimo to świat ma szansę uświadomić sobie, jaka odpowiedzialność spoczywa na teatrze.

Dwa poprzednie lata stanowiły dla teatru wyjątkowe doświadczenie izolacji i stawiały pod znakiem zapytania jego sens: zamykanego, pozbawianego publiczności. Trwająca od miesiąca wojna unieważniła to pytanie. Teatr, podnoszący się po kolejnych falach pandemii, ma do wykonania zadanie wyjątkowe, jak może nigdy dotąd.

Świadczą o tym orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru 2022: światowe oraz – polskie. Pierwsze napisał amerykański reżyser operowy i teatralny Peter Sellars. ITI – Międzynarodowy Instytut Teatralny – stworzenie polskiego wariantu orędzia powierzył w tym roku reżyserce teatralnej, od nowego sezonu dyrektorce Teatru Dramatycznego w Warszawie, Monice Strzępce.

Peter Sellars diagnozuje sytuację, w jakiej znalazł się świat: "(…) żyjemy na krawędzi czasu. Redakcje mediów nie radzą sobie z tym, czego doświadczamy". I pyta: "Jaki język i jakie obrazy mogłyby nam pozwolić zrozumieć głębokie zmiany i pęknięcia, których doświadczamy? I jak możemy przekazać treść naszego życia teraz – nie jako reportaż, a doświadczenie?" (tłum. Arkadiusz Majewski).

Monika Strzępka wraz z Dramatycznym Kolektywem podkreśla: "To jest orędzie na czas wojny, która trwa, i na czas pokoju, który nadejdzie". To jest przesłanie ostatecznie zredagowane w tych dniach, po zbombardowaniu Teatru Dramatycznego w Mariupolu.


Zbombardowany Teatr Dramatyczny w Mariupolu Zbombardowany Teatr Dramatyczny w Mariupolu

Oba teksty są radykalne i tak mocno wybrzmiewają, jak nigdy dotąd właśnie. Czy oboje – Strzępka i Sellars – apelują tylko do przekonanych? Czy ich głosy usłyszy świat? Jaką mają siłę? Czy są w stanie przebić się poprzez medialne przekazy i dobitniej niż obrazy?

O tym między innymi rozmawialiśmy w "Trójce pod Księżycem" z krytykiem teatralnym Tomaszem Domagałą. Naszym gościem na dwa dni przed Międzynarodowym Dniem Teatru 2022 była także Monika Strzępka, która już 24 marca na placu Defilad zaprezentowała orędzie wraz ze współpracowniczkami i miastem, budując ogromny napis: "Dzieci".

Demonstracja przed Teatrem Narodowym w Pradze. Rosyjski napis "Dzieci" - taki sam, jaki miał chronić przed atakiem zbombardowany teatr w Mariupolu, w którego gruzach zginęło 30 osób, a ok. 100 zostało rannych Demonstracja przed Teatrem Narodowym w Pradze. Rosyjski napis "Dzieci" - taki sam, jaki miał chronić przed atakiem zbombardowany teatr w Mariupolu, w którego gruzach zginęło 30 osób, a ok. 100 zostało rannych

W kalendarium TPK przypomnieliśmy, że 27 marca 2021 roku Gdańsk żegnał profesora Jerzego Limona – szekspirologa, twórcę Festiwalu Szekspirowskiego oraz Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Nie zapomnieliśmy też o 81. urodzinach Wojciecha Młynarskiego.

W cyklu "Pomagamy Ukrainie" zaprosiliśmy wraz z Olgą Sobkowicz na Wieczór Poezji Ukraińskiej pt. "Ukraina jest Światem" w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Odbędzie się on w siedzibie IT przy ul. Jazdów 1 w przeddzień Dnia Teatru, w sobotę 26 marca o 19.30.

W trzecim roku, wyjątkowo trudnym również dla teatru, powtarzamy za Wojciechem Młynarskim: "jeszcze w zielone gramy, jeszcze nie umieramy..." Teatr tak łatwo się nie poddaje!


Posłuchaj

1:53:34
Jeszcze w zielone gramy – Międzynarodowy Dzień Teatru 2022 w TPK (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 25.03.2021
Godzina emisji: 0.05

Polecane