Wizyta Bidena w Europie. Czaputowicz: jest to demonstracja zobowiązań do obrony sojuszników

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Głównym celem wizyty Joe Bidena w Europie jest utrzymanie jedności Zachodu – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jacek Czaputowicz, były minister spraw zagranicznych.

Prezydent Stanów Zjednoczonych wczoraj przyleciał do Brukseli, gdzie weźmie udział w szczytach NATO i Unii Europejskiej poświęconych rosyjskiej napaści na Ukrainę. Uczestniczyć będzie również w spotkaniu grupy G7. Z kolei w piątek przywódca USA przyleci do Polski, gdzie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. W audycji "Salon polityczny Trójki" były minister spraw zagranicznych mówił o wizycie Joe Bidena w Europie.

Jedność Zachodu 

– Zachód musi demonstrować solidarność i musi wywierać presję na Rosję przez wprowadzenie kolejnych sankcji. Dlatego głównym celem wizyty Joe Bidena jest utrzymanie właśnie tej jedności Zachodu, co nie będzie łatwe – powiedział Jacek Czaputowicz i dodał, że spowodowane jest to tym, że różne państwa – również te europejskie – są przeciwne zaostrzeniu sankcji wobec Rosji z różnych powodów. 

Podkreślił również, że drugim ważnym aspektem wizy Joe Bidena w Europie jest demonstracja zobowiązania do obrony sojuszników przez USA. 

Zapytany o to, czy podczas tej wizyty prezydenta USA mogą zapaść przełomowe decyzje w związku z nakładaniem kolejnych sankcji na Rosję, Jacek Czaputowicz stwierdził, że nie. – Jest bardzo duża różnica interesów. NATO obawia się eskalacji, wciągnięcia Sojuszu czy innych państw w ten konflikt. Dlatego trudno oczekiwać zdecydowanych kroków, które wyjdą naprzeciw oczekiwaniom Ukrainy, jak zamknięcie nieba nad ich terytorium – powiedział były minister spraw zagranicznych. 

Zmiana podejścia 

Dodał, że jedynym miejscem, gdzie może nastąpić zmiana myślenia Rosji, jest pole walki. – Ukraina w sposób militarny musi obronić swoje terytorium, miasta. Musi pokazać determinację, żeby w kalkulacji zysków i strat Rosja doszła do wniosku, że kontynuowanie tej wojny jest dla niej niekorzystne – wyjaśnił. 

Posłuchaj

12:51
Jacek Czaputowicz: głównym celem wizyty Joe Bidna w Europie jest utrzymanie jedności Zachodu (Salon Polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Jacek Czaputowicz (były minister spraw zagranicznych)
Data emisji: 24.03.2022
Godzina emisji: 08.45

nj

Polecane