Trudna wiosenna miłość. "Marzec '68" Krzysztofa Langa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trudna wiosenna miłość. "Marzec '68" Krzysztofa Langa
Kadr z filmu "Marzec '68"Foto: Mat. pras./TVP

Na ekranach kin zagościł już najnowszy film Krzysztofa Langa "Marzec 68". To opowieść o trudnej miłości dwojga młodych ludzi na tle burzliwych i dramatycznych wydarzeń, które rozgrywały się w Polsce wczesną wiosną 1968 roku. W programie "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński zaprosił na spotkanie z aktorką Vanessą Aleksander, grającą jedną z głównych ról w filmie.

Warszawa, rok 1968. Studenci protestują przeciwko bezprawnemu relegowaniu kolegów z uczelni oraz w obronie zdjętych z afisza "Dziadów", w reżyserii Kazimierza Dejmka, wystawianych w Teatrze Narodowym. Wśród protestującej młodzieży są także Hania (Vanessa Aleksander) i Janek (Ignacy Liss). Niczym w dramacie Szekspira "Romeo i Julia" ta dwójka młodych i szaleńczo w sobie zakochanych ludzi walczy o swoje uczucie w ogarniętym protestami kraju. Dodatkową trudnością jest fakt, że ich rodziny znajdują się po dwóch stronach marcowej barykady. Czy w tych dramatycznych okolicznościach miłość Hani i Janka przetrwa? Czy młodzi zdołają pokonać przeciwności, które stawia przed nimi los?

"Marzec '68"

– Wydarzenia marcowe są tłem do tego, byśmy mogli oglądać rozwijające się uczucie bohaterów. To właściwie ich pierwszą miłość, która jest bardzo czysta, nieskażona wątpliwościami i nieustępliwa. Tym bardziej ujmujące jest uczucie dwójki bohaterów, Hani i Janka. Nie można jednak zapomnieć o tym, co się dzieje. Nasi bohaterowie są mocno zaangażowani w protesty studenckie. Hania jest studentką warszawskiego PWST, mocno związaną ze środowiskiem teatralnym. Zdjęcie "Dziadów" z afisza mocno wzburzyło ją i jej kolegów. To była iskra, która rozpoczęła szereg protestów – wyjaśniła w Trójce odtwórczyni roli Hani, Vanessa Aleksander.

Czytaj także:

Po pierwsze uczucie

– Focus mój i Ignacego Lissa (odtwórca roli Janka) był na tym, by wiarygodnie zagrać to uczucie. Poczuliśmy, że dzięki temu zaangażujemy również widzów w pozostałe, równie ważne wątki. Chyba nam się to udało. Film spotkał się z dobrym przyjęciem. To dla mnie bardzo onieśmielające. Mam świadomość, że jestem dopiero na początkowym stadium swojej drogi – przyznała aktorka w audycji "Trójkowo, filmowo". 

Marzec '68 - Zwiastun PL (Official Trailer) / Kino Helios Polska

Posłuchaj

49:25
Trudna wiosenna miłość. "Marzec 68" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 26.03.2022
Godzina emisji: 15.10

zch


Polecane