W kolejce po nowe życie w Polsce. Administracyjna strona bycia uchodźcą [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W kolejce po nowe życie w Polsce. Administracyjna strona bycia uchodźcą [POSŁUCHAJ]
W większości pod ambasadami i konsulatami stoją matki z dziećmi. Próbują jakoś zalegalizować prawnie pobyt swój lub swoich pociech na terytorium PolskiFoto: Forum/Mirosław Pieślak

Uchodźcy z Ukrainy poza walką z okupantem borykają się również z wieloma problemami urzędowymi w Polsce. Bardzo często formalności to ostatnie, o czym myślą, ratując siebie i swoich bliskich z bombardowanych miast. 

Nie wszyscy mają paszporty, ludzie biorą to, co akurat mają pod ręką. W panice pakują kosztowności, coś do jedzenia, ciepłe ubrania, jakikolwiek dokument. Zdarza się, że po drodze i to tracą, co dodatkowo wydłuża kontrole na granicach.

Wyzwanie dla administracji

W Polsce otrzymują różnego rodzaju pomoc. Niestety, obsłużenie gwałtownej fali uchodźców to ogromne wyzwanie dla polskiej administracji. Ludzie czekają w nocy lub od wczesnych godzin porannych po kilkanaście godzin i nie są w stanie załatwić spraw, po które przyszli.

Zalegalizować pobyt

W większości pod ambasadami i konsulatami stoją matki z dziećmi. Próbują jakoś zalegalizować prawnie pobyt swój lub swoich pociech na terytorium Polski. W jaki sposób mogą to zrobić? Jak wygląda administracyjna strona bycia uchodźcą? Z jakimi problemami Ukraińcy zgłaszają się do ambasady w Warszawie, konsulatów i innych miejsc, w których mogą uzyskać pomoc? Powinni zdobyć kartę uchodźcy czy legalizację pobytu? W jakim stopniu jest skuteczne wsparcie prawne przeznaczone dla osób uciekających przed wojną? Czy powstały jakieś ułatwienia? Pytań nie brakuje... 

Warto wiedzieć

Łatwo się pogubić w kolejnych administracyjnych krokach. Wątpliwości przynajmniej w części rozwiewa reportaż "Broń prawna Ukrainy". Warto mieć tę wiedzę, aby w razie konieczności pomóc i doradzić naszym sąsiadom, którzy przekroczyli polską granicę.

Posłuchaj

9:10
Broń prawna Ukrainy (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: Broń prawna Ukrainy
Autorka reportażu: Aleksandra Dobieszewska
Data emisji: 23.03.2022
Godzina emisji: 18.43

Polecane