Na czas z pomocą. Fundacja Gajusz dla ciężko chorych dzieci z Ukrainy [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Na czas z pomocą. Fundacja Gajusz dla ciężko chorych dzieci z Ukrainy [POSŁUCHAJ]
Dla rodzin z chorymi lub niepełnosprawnymi dziećmi dotarcie do granicy to zazwyczaj podróż niebezpieczna, niosąca ryzyko pogorszenia stanu dziecka lub jego śmierciFoto: Forum/THOMAS PETER / Reuters

Fundacja Gajusz z Łodzi wraz z innymi organizacjami pozarządowymi od pierwszego tygodnia wojny ewakuuje z terenu Ukrainy ciężko chore dzieci oraz ich rodziny. Oferuje im pomoc lekarzy, psychologów, miejsca w hospicjach i wsparcie materialne.

Na Ukrainie – bez prądu, bez leków, bez niezbędnego sprzętu, dostępu do szpitala – wiele z tych dzieci nie byłoby w stanie przeżyć. Poza tym dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi dotarcie do granicy to zazwyczaj podróż niebezpieczna, niosąca ryzyko pogorszenia stanu dziecka lub jego śmierci. Często wyprawa w ogóle jest nierealnym przedsięwzięciem w warunkach wojny. Dlatego potrzebna jest pomoc – przemyślana, zorganizowana i zaplanowana w perspektywie miesięcy lub nawet lat.

Pomóc tutaj

– W pierwszych dniach wojny Fundacja Gajusz stała się nieformalnym koordynatorem pomocy – mówi Aleksandra Marciniak z fundacji. – Kontaktowaliśmy się z hospicjami po stronie ukraińskiej, również sprawdziliśmy, jakie są możliwości polskich hospicjów. Mieliśmy przygotowaną listę i łączyliśmy te rodziny, które zdecydowały się przyjechać z chorym dzieckiem do Polski, z naszymi hospicjami, które mogły je przyjąć. Po stronie polskiej możemy pomóc w transporcie, natomiast nie przekraczamy granicy ukraińskiej.

Wyjątek

– Ale raz zrobiliśmy wyjątek – przyznaje prezes "Gajusza" Tisa Żawrocka-Kwiatkowska. – Nasza chora podopieczna wyjechała na ferie na Ukrainę, chciała załatwić dokumenty babci zagrożonej wówczas deportacją. Zaczęła się wojna, a jej stan zdrowia nie pozwalał na stanie w wielokilometrowej kolejce do granicy. Dlatego pojechaliśmy po nią i po jeszcze inne chore dzieci.

Pomógł Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, który z pracownikami fundacji, kierowany przez ukraińską samoobronę, pomagającą ominąć najbardziej niebezpieczne miejsca, przywiózł do Polski czwórkę dzieci wraz z ich rodzinami.


Posłuchaj

15:59
Na czas (Trójka/Reportaż)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: Na czas
Autor reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 24.03.2022
Godzina emisji: 18.43

Polecane