Kosiniak-Kamysz o zmianach w SN: nasze poprawki są daleko idące, ale w słusznym kierunku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Jeżeli nasze poprawki zostaną przyjęte, na pewno zagłosujemy za projektem prezydenckim – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, o projekcie zmian w Sądzie Najwyższym.

Sejm rozpoczyna dwudniowe posiedzenie. W czwartek będzie pracował m.in. nad pięcioma projektami ustaw zakładającymi likwidację albo przekształcenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Rozpatrywane będą projekty: prezydencki, autorstwa PiS, autorstwa Solidarnej Polski, złożony przez KO wspólnie z Lewicą oraz projekt Lewicy. 

- Tylko ten prezydencki się nadaje z części obozu władzy - ocenił Władysław Kosiniak-Kamysz w "Salonie politycznym Trójki". Wskazał, że jeżeli poprawki PSL zostaną przyjęte, ugrupowanie na pewno zagłosuje za projektem prezydenckim. - Jeżeli nie zostaną, to będziemy podejmować decyzję - dodał.

PSL proponuje, aby sędziowie Izby Dyscyplinarnej przeszli w stan spoczynku, a sędziowie orzekający ws. odpowiedzialności zawodowej mieli 7-letnie doświadczenie. Partia postuluje również przywrócenie niesłusznie ukaranych sędziów.

- Nasze poprawki są daleko idące, ale w słusznym kierunku - ocenił prezes PSL. Przypomniał, że gdy przedstawiał je w Pałacu Prezydenckim, "była otwartość ze strony pana prezydenta". Na uwagę, że prezydent nie głosuje, Kosiniak-Kamysz zauważył, że prezydent ma swoje środowisko polityczne. 

Prezes PSL ocenił, że należy docenić, że prezydent wyszedł z inicjatywą i chce złagodzenia relacji na linii Warszawa - Bruksela.

Jesienią przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że warunkiem otrzymania unijnych środków z Funduszu Odbudowy jest między innymi wpisanie do Krajowego Planu Odbudowy zobowiązania polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Także unijny Trybunał Sprawiedliwości zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej.

- KPO nie działa, nie będzie już zaliczki bezzwrotnej, została tylko sfera pożyczek pod konkretne projekty - wyliczył Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podkreślił, że trzeba odrzucić tezy radykałów z Solidarnej Polski. - Oni nie chcą tych pieniędzy z KPO. Dziwne zachowanie, jeśli ktoś nie chce pieniędzy z UE dla swojego kraju - ocenił. 


Posłuchaj

12:48
Władysław Kosiniak-Kamysz o projekcie zmian w Sądzie Najwyższym (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Władysław Kosiniak-Kamysz (prezes PSL)
Data emisji: 23.03.2022
Godzina emisji: 08.45

fc/kr

Polecane